Radzieckie kroniki, wielka trwoga i błędy III RP

2015-07-13 10:45:35 (ost. akt: 2015-07-13 10:49:27)
Oświęcim, obóz koncentracyjny

Oświęcim, obóz koncentracyjny

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Koniec wojny, PRL i III RP — to tematy spotkania organizowanego przez stowarzyszenie Borussia. Do Olsztyna przyjadą m.in. Kazimierz Kutz i prof. Marcin Król.

Stowarzyszenie Borussia zaprasza na III Forum Otwartego Regionalizmu „Filozofie miejsca. Doświadczenie i interpretacje tożsamości lokalnych 1944/1945 — 1989”. Rozpocznie się w piątek o godz. 17 na zamku. — Dla nas, mieszkańców Warmii i Mazur, to bardzo ważny moment w historii — mówi Kornelia Kurowska, prezes Fundacji Borussia. — 70 lat temu zaczęła się tu zupełnie nowa historia. Dzisiaj to, co się wówczas zdarzyło, jest bardzo różnie definiowane.

Jak wyglądał moment wielkiej zmiany w oczach świadków, dowiemy się z literackich przekazów i z radzieckich kronik filmowych zatytułowanych. O pierwszych powojennych miesiącach i latach będzie mówił prof. Marcin Zaremba, autor znanej książki „Wielka trwoga”, opowiadającej o pierwszych latach powojennej Polski. W dyskusji o roku 1945 i jego skutkach wezmą udział Anna Janko, autorka „Małej Zagłady”, relacji o wymordowaniu i spaleniu przez Niemców wsi Sochy, prof. Inga Iwasiów ze Szczecina i olsztyński pisarz Mariusz Sieniewicz. Dyskusję poprowadzi dr Jacek Poniedziałek, socjolog z UWM, a wezmą w niej udział mieszkańcy Warmii i Mazur, Katowic, Gliwic i Elbląga.

— Zależało mi na tym, byśmy podczas forum nie zajmowali się wyłącznie historią — mówi Kazimierz Brakoniecki, współzałożyciel Borussii, poeta i tłumacz. — Dzisiaj musimy na nowo odpowiedzieć sobie na pytania, czym jest kapitalizm w erze globalizmu i czym jest suwerenność w zjednoczonej Europie. Nie wszyscy Polacy są zadowoleni z przemian ostatnich 25 lat. Stąd obecność na naszym forum prof. Marcina Króla, jednego z architektów zmiany.
Forum zakończy się w niedzielę w Węgajtach.

MZG

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB