Wyjątkowy koncert symfoniczny na zakończenie 69. sezonu artystycznego

2015-06-15 10:04:14 (ost. akt: 2015-06-15 15:28:10)
Wyjątkowy koncert symfoniczny na zakończenie 69. sezonu artystycznego

Już w piątek 19 czerwca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbędzie się koncert symfoniczny na zakończenie 69.sezonu artystycznego 2014/2015. Podczas koncertu w dniu 19 czerwca po raz pierwszy w historii nowej sali Filharmonii zabrzmią organy.

Solistą koncertu w dniu 19 czerwca, o, godz.19.00, który wykona kompozycje Fryderyka Chopina będzie chiński pianista Qi Xu, jeden z najciekawszych wirtuozów młodego pokolenia, cechujący się wyjątkową techniką i muzykalnością. W 2011 roku artysta zdobył pierwszą nagrodę oraz nagrodę orkiestry na 11 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Casablance. Jest najmłodszym zwycięzcą w historii tego konkursu. Artysta wykona Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Chopina. Orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi Piotr Sułkowski.

Drugim utworem w wykonaniu orkiestry będzie kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego – IV Symfonia „Tansman – Epizody” op. 85 na fortepian, organy i orkiestrę symfoniczną. Symfonia jest ostatnim dziełem Góreckiego, które po jego śmierci na podstawie skróconej partytury dokończył jego syn Mikołaj – również kompozytor. Pozostawiony przez kompozytora gotowy wyciąg fortepianowy posiadał precyzyjne dyspozycje dotyczące orkiestracji z oznaczeniami jej dynamiki i tempa.

Warmińsko-Mazurska Filharmonia pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wykona IV Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego, jako druga filharmonia w Polsce (po koncertach w Filharmonii Łódzkiej -15.02.2015r. - premiera polska i Filharmonii Śląskiej w Katowicach - 27.02. i 1.03.2015r.) W obu miastach IV Symfonię wykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Poza Polską utwór był prezentowany w trzech miastach: w Londynie 12.04.2014 r.- gdzie miała miejsce premiera światowa oraz w Los Angeles -16.01.2015 r. i Amsterdamie - 14.02.2015 r.

Gotowość wykonania IV Symfonii H. M. Góreckiego zadeklarowało już ponad 30 instytucji muzycznych z całego świata.

19 czerwca 2015 (piątek), godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii
Koncert symfoniczny - Zakończenie 69. sezonu artystycznego 2014/2015 Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Wykonawcy:
Piotr Sułkowski – dyrygent
Qi Xu – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej


Program:
Fryderyk Chopin – Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Henryk Mikołaj Górecki – IV Symfonia „Tansman – Epizody” op. 85 na fortepian, organy i orkiestrę symfoniczną

Piotr Sułkowski – dyrygent
Dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie od 2011 r.; pierwszy gościnny dyrygent Signature Symphony Orchestra Tulsa OK (USA). Od początku swej artystycznej działalności zaliczany przez krytykę do grona wyróżniających się talentów dyrygenckich.

Posiada ogromne doświadczenie operowe, zdobyte w czasie wieloletniej pracy dyrygenta, a w latach 2006-2007 dyrektora artystycznego w Operze Krakowskiej oraz w Opera Wildwood Festival AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym.

Przygotował wiele premier operowych, w tym kilka prawykonań. W listopadzie 2007 r., podczas Festiwalu Muzyki Polskiej, w ramach obchodów Roku Szymanowskiego, we współpracy z PWM dokonał światowego prawykonania nieznanej dotąd operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69. Zrealizowany przez Piotra Sułkowskiego w 2004 r. w Krakowie Gwałt na Lukrecji Benjamina Brittena został uznany za najlepszy spektakl roku na Bydgoskim Festiwalu Operowym. W 2007 r. wraz z zespołem Opery Krakowskiej dokonał światowego prawykonania oratorium krakowskiego kompozytora Dariusza Reguckiego Cracovia est, będącego kulminacją obchodów Jubileuszu 750-lecia Lokacji Miasta Krakowa.
Współtwórca Krakowskiej Opery Kameralnej, z którą zrealizował kilka produkcji. W latach 2008-09 pracował jako zastępca dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie.

Współpracuje z wieloma orkiestrami, a także zajmuje się pracą dydaktyczną. Prowadzi zespoły wokalne w Akademii Muzycznej w Krakowie i w Bydgoszczy oraz klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1993 r. kieruje orkiestrą POSM im. Chopina w Krakowie, z którą we Francji realizował programy edukacyjne dla młodzieży. Współorganizator i manager Konkursu Dziecięcych Zespołów Kameralnych Wiosna Młodych Kameralistów. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Barbakan, odbywającego się w okresie letnim w Krakowie.

W 2008 r. w ramach Festiwalu Rozstaje poprowadził jubileuszowy koncert na Rynku Głównym w Krakowie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i światowej sławy solistą – Gheorghem Zamfirem. W 2009 r. płyta Marek Stachowski Works for Cello & String Orchestra, nagrana wspólnie z solistką Dorotą Imiełowską oraz z w/w orkiestrą, otrzymała nagrodę Le Ring de Classiqueinfo. Zrealizował nagranie z muzyką Bartosza Chajdeckiego do serialu historycznego Czas honoru.

W marcu 2010 r. w Pampelunie (Hiszpania), na zaproszenie Coro Premier Ensamble De La A.G.A.O, z okazji 20-lecia tego zespołu, przygotował premierę Carmen Bizeta wraz z Orquesta Sinfonica de Navarra. W 2010 r. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Chórem Polskiego Radia w Krakowie oraz międzynarodową obsadą solistów zrealizował międzynarodowy projekt operowy Fidelio. Pamięć holokaustu na podstawie opery Beethovena. Spektakle z premierą we Wrocławiu i przedstawieniami w Warszawie, Łodzi, Lublinie oraz w Krakowie uzyskały bardzo dobre recenzje, m.in. w prestiżowym, angielskim czasopismie „Opera”.

W 2011 r. Piotr Sułkowski uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura, w Akademii Muzycznej w Krakowie.
W tym samym 2011 r. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbył podróż koncertową do Hiszpanii, gdzie w Bilbao i w Pampelunie pod jego kierownictwem przygotowano spektakle Toski Pucciniego, bardzo dobrze przyjęte przez publiczność i krytykę. W 2012 r. z tą samą orkiestrą oraz solistą Eduardem Kunzem zainaugurował w Filharmonii Narodowej w Warszawie cykl „Wielkie koncerty fortepianowe”.

W 2012 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powołała Piotra Sułkowskiego w skład Rady Programowej Radia Olsztyn. Wraz z orkiestrą Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii otrzymał „Statuetkę św. Jakuba” – nagrodę Prezydenta miasta Olsztyna – w kategorii: kultura za rok 2012, za widowisko taneczno – muzyczne Dziadek do orzechów z muzyką Piotra Czajkowskiego. W 2013 r.
Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu, za działalność artystyczną i popularyzowanie muzyki klasycznej wśród mieszkańców regionu Warmii i Mazur, przyznał Piotrowi Sułkowskiemu tytuł i statuetkę „Osobowość Warmii i Mazur” w kategorii: kultura.

Jest członkiem Zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich. W roku 2014 odznaczony został medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.Qi Xu – fortepian
Jeden z najciekawszych wirtuozów młodego pokolenia. Jego wyjątkowa technika i muzykalność przyniosła mu uznanie publiczności i krytyków, gdziekolwiek występował.

Urodził się w Shenzhen, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Następnie uczył się w Shenzhen Art School pod kierunkiem prof. Dan Zhaoyi, jednego z najznakomitszych pedagogów fortepianu w Chinach.
W 2008 r. Qi Xu zdobył nagrody na wszystkich konkursach pianistycznych krajowych i międzynarodowych, w których brał udział, m.in. I nagrodę w 9. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. W. Krajniewa na Ukrainie i II nagrodę w 11. Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, gdzie jako czternastolatek był najmłodszym uczestnikiem w starszej grupie, w wieku do lat 20.

Od 2008 r. pianista występował na całym świecie, w tym w Chinach, w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech, we Francji, w Maroku i w Stanacch Zjednoczonych. W kwietniu 2010 r. na zaproszenie telewizji hiszpańskiej zarejestrował program „Młody solista”, który emitowano szesnaście razy. Latem tego samego roku wystąpił na festiwalu „Pianofest” na Long Island.
W roku 2009 Qi Xu zdał do Juilliard School oraz Curtis Institute of Music z najwyższą oceną przesłuchań wstępnych. Obecnie studiuje w Juilliard School u prof. Yohaved Kaplinsky – szefowej katedry fortepianu tej renomowanej uczelni. Od września 2012 r. studiuje też równolegle matematykę na Uniwersytecie Columbia.

W 2011 r. Qi Xu zdobył pierwszą nagrodę i nagrodę orkiestry na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Casablance. Jest najmłodszym zwycięzcą w historii tego konkursu.

Latem 2011 r. wystąpił na słynnym festiwalu muzycznym w Aspen. We wrześniu 2012 r. zadebiutował w Filharmonii Krakowskiej z recitalem, po którym otrzymał entuzjastyczne recenzje i zaproszenia na kolejne koncerty po Polsce. Wystąpił m.in. na Jesieni Pianistycznej w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, na koncercie w Auli UAM w Poznaniu z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, a w sierpniu 2014 r. dał recital pod Pomnikiem Chopina w warszawskich Łazienkach.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB