Ten szczególny czar bandoneonu...

2015-06-08 10:36:01 (ost. akt: 2015-06-08 10:49:35)
Ten szczególny czar bandoneonu...

To tytuł Koncertu symfonicznego w dniu 12 czerwca, o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej.

Solistą koncertu będzie grający na akordeonie i bandoneonie* Maxim Salnikov. Artysta jest absolwentem Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gnesinych w Moskwie. Obecnie jest solistą Twerskiego Towarzystwa Filharmonicznego. Maxim Salnikov to laureat prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych: „O Puchar Północy” w Rosji w 1994 roku oraz konkursu w Arrasate w Hiszpanii (1977 r.).

Stale koncertuje w Rosji oraz często występuje z recitalami w Niemczech, Anglii, Holandii, Danii, Hiszpanii i Finlandii. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Andreya Kruzhkova - absolwenta moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego (ukończył je z wyróżnieniem)

Aktualnie A. Kruzhkov jest dyrektorem Towarzystwa Filharmonicznego w Twerze, orkiestry kameralnej „Kamerata Rosyjska” i chóru kameralnego „Russian Partes” W programie piątkowego koncertu.

Ten szczególny czar bandoneonu… usłyszymy następujące kompozycje:
Izaak Dunajewski – Uwertura z muzyki do filmu Dzieci kapitana Granta
Georgy Sviridov – Walc z muzyki do opowieści Puszkina Zamieć
Nicolai Tchaikin – Koncert na akordeon i orkiestrę nr 1 (wersja ostateczna)
Yevgeny Derbienko – 6 fragmentów muzyki na akordeon i orkiestrę z filmu Złoty cielec
Astor Piazzolla – Koncert Aconcagua na bandoneon z orkiestrą
Astor Piazzolla – Tango Café 1930
Joseph Kosma – Les feuilles mortes (Autumn leaves, Spadające liście)
Carlos Gardel – Tango z filmu Scent of a Woman ( Zapach kobiety )


* Bandoneon to rodzaj harmonii ręcznej w typie concertiny, często mylony z akordeonem.Zbudowany został w 1854 r. w Niemczech przez Heinricha Banda i od jego nazwiska pochodzi nazwa instrumentu. Pierwotnie miał służyć do grania muzyki religijnej w kościołach; współcześnie wykorzystywany jest przede wszystkim do grania tanga( bardzo popularny instrument w Argentynie). Wybitnym wirtuozem bandoneonu był Astor Piazzolla.

Bilety w cenie: bilet normalny 50 zł, bilet ulgowy 40 zł, karta melomana 25 zł
Kasa biletowa czynna pon.-pt. w godz.10-18 oraz na dwie godziny przed koncertem.Maxim Salnikov – akordeon
Solista Twerskiego Towarzystwa Filharmonicznego. Absolwent Akademii im. Gnesinych. Laureat prestiżowych, międzynarodowych konkursów akordeonowych: „O Puchar Północy” w Rosji (1994) oraz konkursu w Arrasate w Hiszpanii (1997).

Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Dysponuje szerokim i różnorodnym repertuarem, obejmującym muzykę ludową, transkrypcje muzyki klasycznej na akordeon oraz twórczość kompozytorów współczesnych.
Występuje w znanych salach koncertowych Rosji, takich jak Sala im. Czajkowskiego Filharmonii Moskiewskiej czy Mała Sala im. Glinki Filharmonii Petersburskiej. Jest stałym uczestnikiem festiwali w Twerze: Jesieni Muzycznej, Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, Bożonarodzeniowego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Z wiarą – w trzecie millenium” i innych. Co roku odbywa podróże koncertowe z recitalami w Niemczech, Anglii, Holandii, Danii, Hiszpanii, Finlandii.

Artysta regularnie wzbogaca swój repertuar o nowe propozycje. W 2007 r. wraz z orkiestrą „Kamerata Rosyjska” przygotował program poświęcony Astorowi Piazzolli, prezentowany w Moskwie oraz w Kostromie, Wołogdzie i Permie.

W dorobku ma również płyty CD: solową (1998), w duecie, gdzie razem z nim gra wirtuoz domry V. Majorow (Ton-Studio Van-de Mac Biiten, Holandia 2000), płytę z orkiestrą „Kamerata Rosyjska” (Studio Filharmoniczne w Twerze).
Za osiągnięcia na polu sztuki otrzymał dwukrotnie nagrodę gubernatora Obwodu Twerskiego (2006, 2007)Andrey Kruzhkov – dyrygent
Dyrektor Towarzystwa Filharmonicznego w Twerze, orkiestry kameralnej „Kamerata Rosyjska” i chóru kameralnego „Russian Partes”.
Urodzony w roku 1977, ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie. W roku 2003 na festiwalu w Kyoto w Japonii kierował Międzynarodową Orkiestrą Symfoniczną i japońskim chórem młodzieżowym. W roku 2004 prezentował muzykę rosyjską na dorocznym festiwalu w Montevideo, prowadząc Państwową Orkiestrę Symfoniczną Radia i Telewizji „Sodre”.

Od roku 2003 stoi na czele chóru kameralnego „Russian Partes” a od 2004 – również orkiestry kameralnej „Camerata Rosyjska” przy Twerskim Towarzystwie Filharmonicznym. Pod jego kierownictwem zespoły te zyskały doskonałą reputację i rozszerzają repertuar o dzieła nowe, trudne i rzadko wykonywane, otrzymując szereg nagród krajowych i zagranicznych.
W 2011 r. Andrey Kruzhkov otrzymał tytuł Honorowego Pracownika Kultury i Sztuki Obwodu Twerskiego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB