Wakacje w kolorze słońca - koncert charytatywny

2015-06-01 12:08:45 (ost. akt: 2015-06-01 12:25:57)
Wakacje w kolorze słońca - koncert charytatywny

W dniu 7 czerwca 2015 r., w niedzielę o godz.18.30 zapraszamy do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie (ul. Bajkowa) na koncert pt. Wakacje w kolorze słońca.

To już w Olsztynie tradycja, iż na początku czerwca w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie, do akcji zbierania funduszy na wakacje dla dzieci włączają się bezinteresownie znakomici muzycy, biorąc udział w charytatywnym koncercie.

Od początku filarem inicjatywy wraz z Sanktuarium jest Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i jego szef, prof. Benedykt Błoński, w tym roku wspierany dzielnie przez Scholę Dziecięcą „Maryjne Słowiki”, pracującą pod kierownictwem Magdaleny Kowalewskiej. Zespołom towarzyszyć będzie pianistka Anna Reszczyńska oraz skrzypek Jan Staruch.

Do wykonawców dołączyli w tym roku również młodzi śpiewacy związani z środowiskiem bydgoskim i warszawskim: Marcela Wierzbicka – sopran, Krzysztof Zimny – tenor oraz Dominik Opaliński – bas/baryton. Dzięki ich udziałowi słuchacze będą mogli usłyszeć wspaniałe dzieła wokalno-instrumentalne Franciszka Schuberta - Mszę G-dur D.167 i Gabriela Fauré – Cantique de Jean Racine op.11. Zespoły chóralne poprowadzą Żaneta Kucharska, Laura Obrycka oraz prof. Benedykt Błoński.

Wstęp wolny - zapraszamy serdecznie!

7 czerwca 2015 (NIEDZIELA), godz.18.30, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie

„Wakacje w kolorze słońca”
Koncert charytatywny na rzecz letniego wypoczynku dzieci

Wykonawcy:

Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Zespół dziecięcy „Maryjne Słowiki” (przygotowanie: Magdalena Kowalewska)


Marcela Wierzbicka – sopran
Krzysztof Zimny – tenor
Dominik Opaliński – bas/baryton

Anna Reszczyńska – fortepian
Jan Staruch – skrzypce
Dyrygują: Żaneta Kucharska, Laura Obrycka, Benedykt Błoński

Program:
Franz Schubert – Msza G-dur D.167
Kyrie
Gloria
Credo
Sanctus
Benedictus
Agnus Dei


Gabriel Fauré – Cantique de Jean Racine op.11Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Chór powstał w październiku 2009 roku. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono prof. Benedyktowi Błońskiemu.
Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 roku w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.

Podczas pięcioletniej działalności Chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i w Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych.

Chór aktywnie uczestniczył w takich ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni „Rota”, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.
Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym było wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010), a także IX Symfonia Beethovena i Angelus Wojciecha Kilara pod dyrekcją Antoniego Wita (6 czerwca 2014).

W repertuarze zespół posiada m.in.: Carmina burana Orffa, Requiem d-moll Mozarta, Requiem Johna Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor Jehana Alaina (prawykonanie polskie), Missa Pro Pace Wojciecha Kilara, opery: Tosca Pucciniego i Traviata Verdiego, operetki: Księżniczkę czardasza Kálmána, Zemstę nietoperza Johanna Straussa.
Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella (od muzyki dawnej do czasów współczesnych, standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych, polskie i zagraniczne kolędy i pastorałki) oraz wokalno-instrumentalny o wysokim stopniu trudności, przygotowany profesjonalnie, stanowi o pozycji zespołu w lokalnym i krajowym środowisku muzycznym.

Schola Dziecięca „Maryjne Słowiki”
Powstała przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie we wrześniu 2011 r. z inicjatywy pani Magdaleny Kowalewskiej, organistki. Śpiewają tu dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Swoim śpiewem upiększają mszę św. z udziałem dzieci o godz. 10.00 oraz współtworzą koncerty organizowane przez parafię, Radę Osiedla Pieczewo i olsztyńskie szkoły.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB