Opera "Jaś i Małgosia" w Filharmonii

2015-05-24 18:04:16 (ost. akt: 2015-05-24 18:39:11)
Opera Jaś i Małgosia w Filharmonii

Po entuzjastycznie przyjętych przedstawieniach opery w maju zeszłego roku Filharmonia Warmińsko-Mazurska na życzenie publiczności wznawia operę Engelberta Humperdincka „Jaś i Małgosia” w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego.

Przedstawienia będzie można zobaczyć w sali koncertowej Filharmonii w dniach:
29 maja, godz.19.00,
30 maja, godz.11.00 i 17.00 ,
31 maja, godz.11.00 i 16.00,
1 czerwca, godz.10.00,
2 czerwca, godz.10.00,
3 czerwca, godz.10.00



„Jaś i Małgosia” to uniwersalna, poruszająca emocje i wyobraźnię widza baśń operowa skierowana do publiczności w każdym wieku - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Libretto opery autorstwa siostry kompozytora Adelheid Wette zostało oparte na motywach baśni braci Grimm. Po premierze w grudniu 1893 roku przetłumaczona na wiele języków, opera rozpoczęła swoją wędrówkę po scenach operowych świata, by w końcu zawitać również do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. Widzów opery zauroczy klimat baśni, z piękną scenografią autorstwa Anny Sekuły. Bogata, pełna instrumentalnego blasku muzyka „Jasia i Małgosi” autorstwa Humperdincka stanowi jego styl wywodzący się z osiągnięć Wagnera, którego był uczniem.


W Filharmonii znakomici soliści scen polskich zaśpiewają operę w polskim przekładzie autorstwa Krystyny Chudowolskiej. Wystąpią: Barbara Gąsienica-Giewont –sopran Jaś, Katarzyna Sobek –sopran Małgosia, Aleksandra Opała -Wójcik - mezzosopran Czarownica, Małgorzata Ratajczak – mezzosopran Matka, Michał Kutnik –baryton Ojciec i Aleksandra Niedźwiedź – sopran Wróżka Rosy. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Na scenie zobaczymy tancerzy z Pracowni Tańca Pryzmat, Teatru Tańca Test, i Sztewite Gang/Knockout Gang.
Wystąpią dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olsztynie oraz Chór działający przy Filharmonii.



Piotr Sułkowski, kierownik muzyczny, dyrygent i inicjator operowego przedsięwzięcia powiedział o filharmonicznej inscenizacji opery:
Pokażemy naszej publiczności operę, która spodoba się zarówno dorosłemu widzowi jak i dużo młodszej dziecięcej publiczności. Opera „Jaś i Małgosia” zostanie przez każdego z nich odebrana inaczej,
ponieważ treść opery okazuje się uniwersalna… To będzie bardzo energetyczne przedstawienie, scena cały czas „wiruje” a spektakl dzięki zaangażowaniu środków technicznych jest pełen specjalnych efektów.


A tak o baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm napisał Bruno Bettelheim – autor książki pt. „Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni”
Dopóki dzieci wierzyć będą w czarownice – a zawsze tak było i zawsze będzie – dopóty będą potrzebowały opowieści, w których uwalniają się od prześladowców zrodzonych w swojej wyobraźni. Kiedy dziecku udaje się dokonać tego we własnym życiu, niezmiernie zyskuje – podobnie jak Jaś i Małgosia.

Zapraszamy Państwa całą rodziną na ten kolorowy spektakl operowy - pełne baśniowych wrażeń spotkanie z Jasiem i Małgosią. Zobaczymy cwałującą na miotle Czarownicę oraz unoszącą się nad sceną złocistą Wróżkę Rosy. Spotkamy anioły, leśne stwory i dzieci zaczarowane w pierniki. Wszystko po to, aby opera mogła spełnić swoje przesłanie i znaleźć szczęśliwe zakończenie.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii w godz.10-18 oraz na dwie godziny przed spektaklem – tel.89 527 51 75 wew.134,135 lub bilety@filharmonia.olsztyn.pl


Engelbert Humperdinck: Jaś i Małgosia


Spektakle w sali koncertowej Filharmonii w dniach:
29 maja, godz.19.00,
30 maja, godz.11.00 i 17.00 ,
31 maja, godz.11.00 i 16.00,
1 czerwca, godz.10.00,
2 czerwca, godz.10.00,
3 czerwca, godz.10.00



Przedstawienie przygotowali:

Kierownik muzyczny, dyrygent: Piotr Sułkowski

Reżyser: Włodzimierz Nurkowski

Scenograf: Anna Sekuła

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej


Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Przygotowanie chóru – Benedykt Błoński


Soliści:
Barbara Gąsienica-Giewont – sopran (Jaś)

Katarzyna Sobek – sopran (Małgosia)

Aleksandra Opała-Wójcik – mezzosopran (Czarownica)

Małgorzata Ratajczak – mezzosopran (Matka)

Michał Kutnik – baryton (Ojciec)

Aleksandra Niedźwiedź – sopran (Wróżka Rosy)



W przedstawieniu uczestniczą oraz je realizują:

Pracownia Tańca PRYZMAT grupa twórcza Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie:

Ruch sceniczny – Katarzyna Grabińska,

Tańczą: Paulina Spiel, Monika Parafiniuk, Aleksandra Dusza, Joanna Woźna, Patrycja Grzywińska, Marta Jakimca, Ewelina Chowaniec.

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olsztynie, przygotowanie – Grażyna Kaznowska-Grygoruk.



Występują: Michalina Nowak, Gabriela Szpakowska, Magda Grudzińska, Otylia Przyłucka, Basia Abramowska, Marika Dymek, Ewa Ziomek, Hania Faltynowska, Tymoteusz Matys, Maria Lachowicz, Klara Sternicka, Patrycja Twarogowska, Mikołaj Pliś (Jaś), Zuzia Hensoldt, Maria Lenkiewicz (Małgosia), Magda Mierzejewska, Lena Sadurska.


Daniela Okuniewska – Teatr Tańca Test.
Sztewite Gang / Knockout Gang: Dawid Rostkowski, Dawid Sadlak, Rafał Połubiejko, Maciej Wentowski, Maciej Zbrzezny, Adam Zieliński, Piotr Kania.



Asystent scenografa: Elżbieta Wojtowicz

Asystent kierownika muzycznego: Grażyna Wolter

Korepetytor, akompaniator: Krystyna Kutnik

Reżyser światła: Michał Bystrzycki

Nagłośnienie: Maciej Szłykowicz

Rekwizytor: Mieczysław Sotnicki

Krawcowa: Jadwiga Gawrońska

Wojciech Jóźwicki, Mariusz Zdrojewski– obsługa sceny

Marek Kulczyński – obsługa sceny, elektryk.


Współpraca: Opera Krakowska, Teatr Lalek oraz MOK w Olsztynie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB