Prof. Jackiewicz z nagrodą Krasickiego

2015-05-19 18:17:55 (ost. akt: 2015-05-19 18:56:04)
Prof. Jackiewicz z nagrodą Krasickiego

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Prof. Mieczysław Jackiewicz — historyk, tłumacz, publicysta i dyplomata — odebrał na zamku nagrodę im. Biskupa Ignacego Krasickiego.

Prof. Mieczysław Jackiewicz został wyróżniony za „niezwykle bogaty naukowy, encyklopedyczny i literacki dorobek opisujący fenomen polskości Ziemi Wileńskiej i miasta Wilna oraz jego historyczne związki z dziejami Warmii i Mazur”.

Profesor Jackiewicz urodził się w 1931 roku w majątku Bokszyszki, a w 1935 roku zamieszkał z rodzicami w Wilnie. Tam też się uczył. Służył w sowieckiej armii w Turkmenii. Do Polski przyjechał wraz żoną i córką w 1956 roku. Ukończył pedagogikę i filologię rosyjską. Był wykładowcą olsztyńskiej WSP, pracował też na UAM w Poznaniu. Pełnił funkcję konsula generalnego RP w Wilnie.

— Czuje się olsztynianinem, bo mieszkam w Olsztynie od 1958 roku — podkreślił profesor. — Bardzo lubię to miasto emerytów i studentów. I dalej bardzo lubię życie. 

Nagrodę im. Krasickiego przyznała po raz 27 kapituła złożona z ludzi kultury. Wśród laureatów są m.in. Ryszard Czerwiński, Tadeusz Ostojski, Stefan Brzozowski, Jan Chłosta, Piotr Bałtroczyk, Władysław Katarzyński, Jerzy Satanowski, Marek Markiewicz, Jaromir Wroniszewski i Władysław Jeżewski.

MZG

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rozmawiałem z prof. Jackiewiczem #1738990 | 91.216.*.* 21 maj 2015 12:09

    i powiedział, że nie lubi Olsztyna. Jak jest naprawdę?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz