Wirtuoz wiolonczeli z Litwy wystąpi w olsztyńskiej filharmonii

2015-05-18 09:43:46 (ost. akt: 2015-05-18 10:02:47)
David Geringas, wirtuoz wiolonczeli (Litwa)

David Geringas, wirtuoz wiolonczeli (Litwa)

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

David Geringas, jeden z najwybitniejszych współczesnych wirtuozów wiolonczeli wystąpi z koncertem wiolonczelowym a-moll op. 129 Roberta Schumanna w najbliższy piątek (22 maja) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Litewskiemu artyście będzie towarzyszyła orkiestra symfoniczna filharmoników pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

David Geringas, uczeń słynnego Mścisława Rostropowicza, jest zwycięzcą moskiewskiego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego z 1970 roku. Od tego czasu należy do elity świata muzyki klasycznej. Prezentowany przez Davida Geringasa niezwykle szeroki repertuar — od wczesnego baroku do muzyki współczesnej — jest dowodem na otwartość i dociekliwość artysty. Niezwykła muzykalność i niepowtarzalna barwa dźwięku przyniosły artyście sławę i uznanie na całym świecie.

Jedno z najpiękniejszych dzieł, jakie istnieją, muzyka uduchowiona od pierwszej do ostatniej nuty — tak o trzyczęściowym koncercie wiolonczelowym a-moll op. 129 Roberta Schumanna powiedział Pablo Casals, wiolonczelista wszechczasów. Przy innej okazji dodając: Bo każda nuta Schumanna wywodzi się wprost z serca.

Robert Schumann lubił wiolonczelę i sam na niej grywał. Szczególną sympatię kompozytora do tego instrumentu wyczuwa się już w najwcześniejszych utworach kameralnych, zaś koncert a-moll op. 129 jest niczym podsumowanie wysoko przezeń cenionych możliwości i walorów brzmieniowych wiolonczeli.

Drugim utworem wieczoru będzie "Muzyka na wodzie" Georga Friedricha Haendla. Jest to kompozycja złożona z szeregu różnych utworów orkiestralnych ujętych w formę suity. Powstała w roku 1717 dla uświetnienia wieczornej paradnej przejażdżki króla Anglii barką po Tamizie, podczas której muzyka towarzyszyć miała hucznym fajerwerkom. Muzyka na wodzie (Water Music) Haendla jest określana jako piękny przykład barokowej muzyki rozrywkowej.

Koncert symfoniczny — David Geringas, wirtuoz wiolonczeli (Litwa)
wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego
22 maja (piątek), godz.19.00


Warmińsko-Mazurska Filharmonia
im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
ul. Głowackiego 1


W programie:
Robert Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
Nicht zu schnell
Langsam
Sehr lebhaft
Georg Friedrich Haendel - Muzyka na wodzie (Water Music)

Bilety w cenie: bilet normalny - 40 zł, bilet ulgowy - 30 zł, karta melomana - 20 zł do nabycia w kasie filharmonii (pon.-pt. w godz. 10-18) oraz przed koncertem


Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB