Symfonia ekologii - las w filharmonii, czyli koncerty edukacyjne dla dzieci

2015-05-14 14:48:40 (ost. akt: 2015-05-14 15:12:21)
Symfonia ekologii - las w filharmonii, czyli koncerty edukacyjne dla dzieci

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Mobilne stoisko edukacyjne, konkurs o tytuł „Muzycznego Mistrza Ekologii” i mała sadzonka w prezencie — to tylko kilka wybranych atrakcji, jakie czekają na dzieci w najbliższy wtorek i środę (19 i 20 maja) o godz. 11:30 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej podczas II edycji koncertów symfonicznych dla szkół podstawowych pt. „Z muzyką o ekologii”.

Do udziału w koncertach zaproszono szkoły wytypowane przez Centra Edukacji Ekologicznej w Ełku, Giżycku, Elblągu i Olsztynie. Koncertów symfonicznych pt. „Z muzyką o ekologii” wysłuchają zaproszone dzieci z: Klebarka Wielkiego, Purdy, Nowicy, Wojciechów, Judzików, Olecka, Hejdyku, Mrągowa, Biesalu, Kandyt, Krutyni, Staświn, Ełku, Elbląga i Olsztyna. Przyjazd do Olsztyna jest formą wyróżnienia przez Centra Edukacji Ekologicznej ich aktywności proekologicznej.

Przed młodą publicznością wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego,
a koncert poprowadzi dziennikarz Radia Olsztyn, Wojciech Jermakow. Dla wielu dzieci, szczególnie z mniejszych miejscowości, będzie to pierwsza wizyta w sali koncertowej i okazja do wysłuchania orkiestry symfonicznej „na żywo”.

Kontakt młodych widzów z tematyką ekologiczną będzie się rozpoczynał już przy wejściu do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Przed gmachem stanie mobilne stoisko edukacyjne „Las w szkatułce”. Pomysłodawcą tej formy prezentacji bogactwa lasu jest Nadleśnictwo Olsztynek. Dzieci będą mogły zobaczyć bogactwo i różnorodność ekosystemów leśnych.


„Las w szkatułce” pokazuje, jak fascynującą fabryką jest drzewo, jakie w lesie rosną rośliny, jakie żyją zwierzęta. Postawione przed gmachem pojemniki na surowce wtórne typu „Igloo” z firmy „Remondis” będą dla dzieci umowną „kasą biletową”,zaś „biletem wstępu”, będzie wrzucony do odpowiedniego pojemnika przywieziony specjalnie do filharmonii surowiec wtórny.

Sygnałem do otwarcia sali koncertowej filharmonii dla każdej z grup, które przyjadą na koncert będzie wypowiedzenie „magicznego hasła ekologicznego”!

W wykonaniu filharmoników dzieci usłyszą kompozycję Georga F. Haendla „Muzyka na wodzie”. Ponadto dzieci zapoznają się ze składem orkiestry symfonicznej, poszczególnymi grupami instrumentów, a wybrany przedstawiciele młodej publiczności będą mieli okazję wystąpić przed orkiestrą w roli dyrygenta. Tak jak w ubiegłym roku, wykonywana muzyka będzie tłem do omówienia naszych zachowań względem przyrody, jak i do pytań, w jaki sposób dzieci i młodzież powinna na co dzień dbać o środowisko naturalne.


Podczas koncertu przeprowadzony zostanie konkurs o tytuł „Muzycznego Mistrza Ekologii”. Tematyką konkursu będzie wiedza na tematy proekologiczne, z uwzględnieniem walorów przyrodniczych Warmii i Mazur, a także znajdą się w nim pytania związane z muzyką.

Również w II edycji koncertów „Z muzyką o ekologii” poprosimy dzieci o wykonanie prac plastycznych ukazujących ich „koncertowe wrażenia” z pobytu w filharmonii. Każde z 1000 dzieci obecnych na koncercie otrzyma w prezencie małą sadzonkę sosny!

Organizatorem koncertów jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Filharmonia. Wydarzenie odbywają się przy współpracy z Okręgową Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie i Firmą Remondis.

"Z muzyką o ekologii" – koncerty symfoniczne dla szkół
19 i 20 maja (wtorek i środa), godz. 11:30

Warmińsko-Mazurska Filharmonia
im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
ul. Głowackiego 1

Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB