Horyzonty — spotkanie, które łączy niebo i ziemię

2015-04-23 14:17:31 (ost. akt: 2015-04-23 14:28:10)
Horyzonty — spotkanie, które łączy niebo i ziemię

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Wystawa pt. „Horyzonty” Adama Cieślaka i Anny Grochowskiej to spotkanie, łączy niebo i ziemię. Rzeźby Adama symbolizują ziemię, obrazy Ani — niebo, bo malowane były z perspektywy lotu samolotu. Horyzont jest nieodzownym elementem krajobrazu, należy jednak pamiętać, że jest on „pozorną” linią styku nieba i ziemi. Zapraszamy w piątek (24 kwietnia) do Starego Ratusza.

Natura jest dla nas wspólną inspiracją. Ale każdy przekuł tę inspirację we własny temat. Adama interesuje analiza przypadku, potęga konstrukcji i biologiczność. Ania inspiruje się krajobrazem tym, co widziane z dystansu. Mimo, że każdy z nas szuka formy, kształtu czy barwnych zestawień, to jednak korzystamy z różnych mediów.

Anna Grochowska — absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie (specjalizacja: ceramika). Ukończyła studia na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych na UWM (specjalizacje: grafika warsztatowa w pracowni dr Małgorzaty Chomicz i malarstwo w pracowni prof. Stanisława Andrzejewskiego). Ukończyła również studia inżynierskie z architektury krajobrazu i podyplomowe z oligofrenopedagogiki. Stypendystka Prezydenta Olsztyna w 2003 r. Wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym „Ceramiony” - Elbląg 1999 r. Laureatka konkursu na „Zagospodarowanie wybranej przestrzeni publicznej w obrębie Starego Miasta w Ornecie" - 2005 r.

Przedstawione obrazy są częścią większego cyklu pt. „Z lotu samolotu”. Inspiracją do namalowania pierwszych obrazów z cyklu była natura, z którą stykałam się podczas moich licznych podróży. Wtedy zawsze znajdowałam się blisko natury, chłonąc krajobrazy, jakże inne niż te, do których przywykłam, obcując z przyrodą taką, jakiej nie znałam. Po każdej wyprawie zapamiętane widoki kiełkowały we mnie w postaci następnego obrazu.

Kolejne prace z tego cyklu pokazane w ujęciu z góry, powstały na skutek podziwu, jaki wywołał u mnie widok z okienka samolotu, gdy latałam nad Europą, a innym razem Azją czy Afryką. Płaszczyzna Ziemi zagospodarowana ludzką ręką, w pięknych gamach barwnych, tworząca abstrakcyjne kompozycje i formy, które na skutek wysokości zatracają zbędne szczegóły. W ten sposób dochodzi do pozostawienia tylko tego co najważniejsze... W obrazach z cyklu „Z lotu samolotu” przetworzyłam widziane krajobrazy w abstrakcyjne układy płaszczyzn. Reszta to czysty realizm moich odczuć.

Adam Cieślak — artysta rzeźbiarz, absolwent rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom uzyskał w 2007 r. Studiował w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego i dr. hab. Krzysztofa Mazura. Nauczyciel w Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie. Prowadzi warsztaty rzeźbiarskie i rysunkowe oraz wiele innych działań edukacyjno-artystycznych. Należy do Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki” i do Stowarzyszenia „Sztuka i Środowisko”. Na co dzień mieszka i tworzy w podolsztyńskiej wsi Ruś. Stypendysta Prezydenta Olsztyna w 2015 r.

Zajmuję się zarówno rzeźbą figuratywną, jak i konceptualną. W swoich działaniach poszukuję przestrzennego oraz społecznego kontekstu formy. Obecnie koncentruję się na zagadnieniach kompozycyjnych wynikających z analizy materiału, obserwacji przyrody i architektury oraz psychologii widzenia. Wśród moich realizacji można znaleźć również instalacje site-specific, przykłady rzeźby plenerowej, rzeźb sakralnych, akty i portrety oraz przedmioty sztuki użytkowej.


Wernisaż wystawy pt.: „Horyzonty” Adama Cieślaka i Anny Grochowskiej
24 kwietnia (piątek), godz. 17.00


Galeria Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto 33, Olsztyn


Materiały prasowe

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB