Muzeum w Tartaku Raphaelsohnów ma szansę na ogólnopolską nagrodę!

2015-04-22 09:33:42 (ost. akt: 2015-04-22 09:48:23)
Muzeum w Tartaku Raphaelsohnów ma szansę na ogólnopolską nagrodę!

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie ma szanse na zwycięstwo w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2014. Konkurs organizuje Muzeum Historii Polski. Otwarty w październiku zeszłego roku Tartak Raphaelsohnów dostał się do kolejnego etapu plebiscytu, teraz o zwycięstwie zdecydują głosy internautów.

W tegorocznej edycji plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2014 nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski, spośród których jurorzy wybrali 15 — ich zdaniem najważniejszych — projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. Konkurs organizuje Muzeum Historii Polski.

Otwarty w październiku zeszłego roku Tartak Raphaelsohnów dostał się do kolejnego etapu plebiscytu, teraz o zwycięstwie w kategorii "Wydarzenie" zdecydują Wasze głosy! Głosowanie trwa do 20 maja włącznie >>>> Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie

Dziś podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Białymstoku okaże się ponadto, czy olsztyński Tartak Raphaelsohnów zostanie doceniony przez Generalnego Konserwatora Zabytków. W trakcie uroczystości odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom i wyróżnionych w konkursie „Zabytek Zadbany”. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów.

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie powstało w wyremontowanym tartaku, zbudowanym przez miejscowego przedsiębiorcę Louisa Raphaelsohna w 1884 roku. Tartak jest ostatnią pamiątką po dzielnicy przemysłowej, która rozwijała się w zakolu rzeki Łyny w drugiej połowie XIX wieku. To dwukondygnacyjny budynek fabryczny, wzniesiony w konstrukcji ryglowej z wypełnieniem z czerwonej cegły ceramicznej. Obecnie po gruntownym remoncie budynek tartaku stanowi część ekspozycji związanej z rozwojem cywilizacyjnym regionu. Remont został wykonany przy możliwie minimalnej ingerencji w substancję zabytkową.


Materiały prasowe

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB