Dwie opery na zakończenie sezonu 2014/2015 The Metropolitan Opera Live in HD w Filharmonii

2015-04-20 12:34:32 (ost. akt: 2015-04-20 12:40:38)
Dwie opery na zakończenie sezonu 2014/2015 The Metropolitan Opera Live in HD w Filharmonii

25 kwietnia 2015r., o godz.18.25 podczas jednego wieczoru w transmisji z Metropolitan Opera Live in HD w Filharmonii Warmińsko -Mazurskiej widzowie będą mieli okazję obejrzeć dwie opery: Rycerskość wieśniaczą Pietro Mascagniego oraz Pajace Ruggiero Leoncavallo. Te dwie krótkie opery, od ponad 100 lat tradycyjnie są wystawiane razem w jeden wieczór.

Tak samo czyni MET, a akcja obu oper w obecnej inscenizacji Davida McVicara toczy się w tej samej wiosce na Sycylii, w odstępie pół wieku. Rycerskość wieśniaczą umieścił reżyser w roku 1900, zaś akcję Pajaców – w roku 1948.
Marcelo Álvarez (tenor) stanie przed wyzwaniem wystąpienia w podwójnej roli jako: Turiddu w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego i Canio w Pajacach Leoncavalla. W podwójnej roli zaprezentuje się również George Gagnidze (baryton) - wystąpi jako Alfio w Rycerskości i Tonio w Pajacach.

Obsada przedstawienia:

Rycerskość wieśniacza: Eva-Maria Westbroek, Marcelo Álvarez, George Gagnidze, Jane Bunnel, Ginger Costa-Jackson, Andrea Coleman.
Pajace: Patricia Racette, Marcelo Álvarez, George Gagnidze, Lucas Meachem, Andrew Stenson, Lucas Meachem, Patricia Racette,

Daniel Peretto, Jeremy Little, Marty Keuser, Andy Sapora, Joshua Wynter.

Dyryguje: Fabio Luisi, reżyseria: David McVicar,

Głosy prasy o spektaklach w MET:

Nowa inscenizacja Davida McVicara przynosi wspaniałe, z lekka uwspółcześnione spojrzenie na dwie znaczące pozycje operowego weryzmu, dowodząc, iż obie te krótkie opowieści o zabójstwach z zazdrości wciąż mogą nas przyprawiać o dreszcz.

– „Wall Street Journal”


Do tej nowej inscenizacji Rycerskości oraz Pajaców zaangażowała Metropolitan Opera mocną obsadę, z Marcelo Álvarezem w głównych rolach obu dzieł, (jako Turiddu i Canio). To podwójne zadanie jest wspaniałym wyzwaniem dla artysty, który wypełnia obie role najwspanialszym i najbardziej namiętnym śpiewem, w jakim dał się dotychczas poznać w Met. Sopran Eva-Maria Westbroek wnosi swoją charyzmę w partię Santuzzy, tragicznej bohaterki Rycerskości, która – uwiedziona przez Turiddu, kocha go w sposób desperacki. – „The New York Times”


Muzyka jest prosta, rozlewnie romantyczna i pełna dramatyzmu, jak wielka partytura filmowa, a orkiestra i doskonały chór Metropolitan biorą na siebie sporą część opowiadania. Zaś śliczne, powszechnie znane Intermezzo z Rycerskości wieśniaczej, często grywane osobno jako utwór z repertuaru orkiestrowego, pięknie brzmi w wykonaniu wspaniałej orkiestry Metropolitan pod pewną ręką Fabia Luisiego.
– WQXR25 kwietnia 2015 (sobota), godz.18.25, sala koncertowa Filharmonii

THE METROPOLITAN OPERA LIVE IN HD - Premiera sezonu 2014/15Pietro Mascagni: Rycerskość wieśniacza (Cavalleria rusticana)

Libretto – Giovanni Targioni-Tozzetti i Guido Menasci na podstawie opowiadania i sztuki teatralnej Giovanniego Vergi

Prapremiera – 17 maja 1890 w Teatro Costanzi w Rzymie

Ruggiero Leoncavallo: Pajace (I Pagliacci)
Libretto – kompozytor

Prapremiera – 21 maja 1892 w Teatro dal Verme w Mediolanie


Obsada:
Santuzza – EVA-MARIA WESTBROEK (sopran)
Turiddu – MARCELO ÁLVAREZ (tenor)
Alfio – GEORGE GAGNIDZE (baryton)

Canio, dyrektor wędrownej trupy aktorów – MARCELO ÁLVAREZ (tenor)
Nedda, jego żona – PATRICIA RACETTE (sopran)
Tonio, aktor – GEORGE GAGNIDZE (baryton)
Silvio, wieśniak – LUCAS MEACHEM (baryton)


Dyryguje – FABIO LUISI
Reżyseria – DAVID McVICAR
Scenografia – RAE SMITH
Kostiumy – MORITZ JUNGE
Światło – PAULE CONSTABLE
Choreografia – ANDREW GEORGE


Planowany czas trwania transmisji z MET: 3 godziny 30 minut. Bilety do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz.10-18
oraz na dwie godziny przed spektaklem. Cena biletów: sektor I 50 zł, sektor II 35 zł
Zapraszamy!
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB