Trwają Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Dziś "Ich czworo" Jerzego Stuhra

2015-03-24 09:11:44 (ost. akt: 2015-03-24 09:27:19)
Zdjęcie ze spektaklu "Ich czworo". W głównych rolach Tomasz Kot i Renata Dancewicz

Zdjęcie ze spektaklu "Ich czworo". W głównych rolach Tomasz Kot i Renata Dancewicz

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Zaczęły się XXIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Przed nami ciekawe spektakle i znani aktorzy na scenach. Co roku spektakle z całej Polski na festiwalu w Teatrze im. Stefana Jaracza ogląda około 3 tysięcy widzów.

W sobotę (21.03) na inauguracji XXIII Olsztyńskich Spotkań Teatralnych publiczność dopisała. Wolne były tylko pojedyncze miejsca. Na początek obejrzeliśmy „Opowieści Lasku Wiedeńskiego”, premierę przygotowaną przez olsztyński teatr. Przedstawienie wyreżyserował Andrzej Bartnikowski.

Sztuka Oedoena von Horvatha powstała ponad 80 lat temu, ale porusza problem aktualne i dzisiajy — Europa w wielkim ekonomicznym kryzysie, ludzie bez przyszłości usiłujący utrzymać się na powierzchni i decydujące o wszystkim pieniądze. Faszyzm oferujący nadzieję na lepsze jutro znajduje wyznawców, na razie nielicznych.
W tym wszystkim Marianna, córka właściciela sklepu z zabawkami, chce przeżyć prawdziwą miłość. Porzuca narzeczonego rzeźnika, żeby żyć w zgodzie z uczuciem. Spektakl jest bardzo pięknie skomponowany — emocje, choreografia, obrazy i dźwięki harmonijnie ze sobą się łączą. Niespieszna narracja pozwala wygrać niuanse międzyludzkich relacji. Nikt nie jest tu bez winy, ale kobiety w opowieści Horvatha wypadają o wiele bardziej ludzko niż mężczyźni. Więcej jest w nich empatii i gotowości niesienia pomocy. Stronią od nadużywania słów takich jak honor czy hańba. Widzą przede wszystkim człowieka.

Taka jest Valerie, którą zagrała Marzena Bergmann. To kobieta dojrzała, która wybacza słabości i sobie, i innym. Emocje i wiarę młodości zaprezentowała Agnieszka Giza. Ale nie był to jeszcze świat, w którym kobiety mogły dyktować warunki.

Dziś zobaczymy przedstawienie „Ich czworo” z gwiazdorska obsadą. Wystąpią m.in. Jerzy Stuhr, Tomasz Kot, Sonia Bohosiewicz, Iza Kuna i Renata Dancewicz.

Od środy do soboty (28.03) obejrzymy jeszcze 6 spektakli, w tym „Idiotę” z Agatą Buzek i „Mefista” z Marcinem Czarnikiem. Olsztyńskie Spotkania Teatralne zakończy gala, podczas której poznamy laureata plebiscytu na Teatralną Kreację Roku. Co roku Spotkania ogląda około 3 tysięcy widzów.

MZG

ICH CZWORO — Teatr Polonia / Warszawa
24 marca (wtorek), godz. 17:00 i godz. 20:00
Scena Duża Teatru Jaracza w Olsztynie


reżyseria: Jerzy Stuhr
scenografia: Małgorzata Domańska
kostiumy: Zofia de Ines

Mąż i żona, żyjący wprawdzie w jednym domu, ale zupełnie osobno, próbują każde na swój sposób i zgodnie ze swoimi przekonaniami ułożyć swoje życie. On wycofuje się ze świata i żyje pracą, ona szuka pocieszenia w relacji z innym mężczyzną. Ich codzienność ukazana jest ze swoistym, ironicznym humorem, skrytym głównie w rozmowach, jakie ze sobą prowadzą. Niemym świadkiem kryzysu tej rodziny jest Lila, dziecko, które nie mając na nic wpływu, musi odnaleźć się w sporze rodziców.

Obsada: Jerzy Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Iga Mencel/Milena Poświatowska, Tomasz Kot, Renata Dancewicz, Iza Kuna, Krystyna Froelich, Wojciech Chorąży

czas trwania: 2h/ antrakt

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Eryk #1697907 | 81.190.*.* 25 mar 2015 11:09

    Gdzie znajdę informację o wyniku konkursu na dyrektora BWA?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz