Jeziorany, większości kojarzą się z audycją radiową „W Jezioranach”, która opisuje zupełnie inne miasteczko. Niewiele osób zna prawdziwe Jeziorany, na Warmii...bo te nie bardzo się promują.
najmłodsi mieszkańcy pod kierunkiem artystki/architekta Marceliny Chodynieckiej-Kuberskiej postanowili poszukać czym można promować ich miasteczko wśród przyjezdnych. Po półrocznych warsztatach i zmaganiach z artystyczną i historyczną materią uznali, że pokarzą światu średniowieczne Jeziorany w formie przestrzennej makiety.
Jeziorany to malutkie warmińskie miasteczko z daleka od uczęszczanych szlaków, sami mieszkańcy nie wieżą w jego potencjał turystyczny. A my widzimy jego walory, dziedzictwo kulturowe i zachowane elementy historyczne, które mogą przyciągać.
W ramach projektu chcieliśmy pokazać dzieciakom, różnorodne walory i cechy ich miasteczka, które mogły by je identyfikować. I z tych analiz ostatecznie zdecydowaliśmy, że zbudujemy makietę miasta z czasów średniowiecza, czyli wtedy, kiedy w Jezioranach był piękny zamek. Jeziorany mają zachowaną średniowieczną tkankę urbanistyczną- czyli układ miasta. Do dziś możemy go odczytać chodząc po wąskich uliczkach i miejskiej fosie.
Nasza makietę ulepiliśmy najpierw z gliny, potem odlaliśmy ją w gipsie, było mnóstwo zabawy i taplania się białym „błocie”. Kiedy gips wysechł, trzeba było wygrzebać ze środka glinę. Potem do gipsowej formy wlaliśmy cement i czekaliśmy tydzień aż zwiąże. Najcięższą, ale i najprzyjemniejszą dla dzieci robotą było odkuwanie gipsowej formy i wydobywanie cementowego miasta. Na koniec pomalowaliśmy makietę farbami akrylowymi by wyglądała jak z metalu. I tak dzieci z Jezioran za kwotę 50 zł zbudowały taką makietę jaką cieszy się Olsztyn.
Oczywiście nie tak precyzyjną i nie ze szlachetnego brązu - ale jest i dzięki niej można zobaczyć, jak wyglądał zamek, gdzie był rynek, można zobaczyć mury miejskie i to, że Kościół Św. Bartłomieja na rynku kiedyś nie miał wieży. Makietę można oglądać cały rok w Informacji Turystycznej i Galerii na rynku w Jezioranach. Marzymy aby w przyszłości zrobić bardziej precyzyjną i prawdziwą historycznie makietę z metalu szlachetnego. Dlatego jeśli ktoś ma ochotę przyczynić się do jej powstania, może przynosić do nas stare mosiężne klucze.
Kreatywny Strych to warsztaty artystyczne, prowadzone przez Fundację Revita Warmia we współpracy ze Szkołą Ponadgimnazjalną. W tym roku dzięki wsparciu programu Działaj Lokalnie Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności zrealizowaliśmy cykl zajęć pt. „Dzieci z Kreatywnego Strychu tworzą markę Jezioran” w ramach, którego powstała min. makieta.
Artykuł pochodzi z profilu należącego do grupy związanej z Archipelagami Kultury. Sprawdź szczegóły - http://kultura.wm.pl/archipelagi-kultury
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
an..el #1689435 | 81.15.*.* 14 mar 2015 10:41
Jeden błąd nie deprecjonuje przesłania. Życzę wszystkim z Kreatywnego Strychu wytrwałości.
! odpowiedz na ten komentarz
Lecner #1689103 | 31.175.*.* 13 mar 2015 21:09
No właśnie,paskudne błędy ortograficzne deprecjonują całe pozytywne przesłanie tego artykułu!
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! odpowiedz na ten komentarz
dawna mieszkanka #1689042 | 81.190.*.* 13 mar 2015 19:57
Mieszkancy na wierzy koscielnej nie wiezą ze kulturalna instytucja mogla cos takiego napisac! A fe!
! odpowiedz na ten komentarz