Malowane sercem - wernisaż prac Magdaleny Wyspiańskiej

2015-03-03 10:44:09 (ost. akt: 2015-03-03 11:00:29)
Malowane sercem - wernisaż prac Magdaleny Wyspiańskiej

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

W rocznicę śmierci artystki w bibliotece uniwersyteckiej będzie można zobaczyć dzieła plastyczne, próbki twórczości literackiej oraz pokaz zdjęć, udostępnionych ze zbiorów prywatnych przyjaciół Magdaleny Wyspiańskiej.

"Malowane sercem" to wernisaż prac artystycznych Magdaleny Wyspiańskiej. Wydarzenie zorganizowane jest w rocznicę śmierci artystki. Na wystawę składać się będą dzieła plastyczne Magdaleny, udostępnione przez jej przyjaciół (pracowników Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), próbki twórczości literackiej artystki oraz pokaz zdjęć, udostępnionych ze zbiorów prywatnych przyjaciół Magdy.

MAGDALENA WYSPIAŃSKA (1972–2014) — olsztyńska bibliotekarka i malarka. Z Olsztynem związana była przez całe swoje życie. Pracowała w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Należała do Związku Plastyków Warmii i Mazur oraz do Zarządu Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie.

Jej prace, wystawiane na licznych zbiorowych oraz indywidualnych wystawach, spotykały się z uznaniem środowiska artystycznego. Sztuką interesowała się od dziecka. Głównie malowała, stosując oleje, akwarele, pastele, tusz oraz techniki mieszane. Bawiła się kolorem i konwencjami. Jej twórczość, skupiona z reguły na człowieku i jego naturze, była pełna symboliki, rozdarcia i cierpienia.

Wraz z ojcem, Wojciechem Wyspiańskim, Magdalena dużo podróżowała po Europie. Dopiero pogarszający się stan zdrowia zmusił ją do rezygnacji z dalekich wyjazdów, nie pozbawiając jednak chęci do dalszej realizacji swoich pasji. Od urodzenia zmagała się z Zespołem Kippla-Feila, lecz — pomimo choroby — nie rezygnowała z aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i artystycznym. Zmarła 5 marca 2014 roku.

"Malowane sercem" wernisaż prac Magdaleny Wyspiańskiej
10 marca (wtorek), godz. 18:00

Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Wernisażowi towarzyszyć będzie występ olsztyńskiej grupy bluesowo-rockowej ,,Nagła Zmiana Planu”

Wstęp wolny

Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB