Malowane sercem - wernisaż prac Magdaleny Wyspiańskiej

2015-03-03 10:44:09 (ost. akt: 2015-03-03 11:00:29)

W rocznicę śmierci artystki w bibliotece uniwersyteckiej będzie można zobaczyć dzieła plastyczne, próbki twórczości literackiej oraz pokaz zdjęć, udostępnionych ze zbiorów prywatnych przyjaciół Magdaleny Wyspiańskiej.

Malowane sercem - wernisaż prac Magdaleny Wyspiańskiej

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

"Malowane sercem" to wernisaż prac artystycznych Magdaleny Wyspiańskiej. Wydarzenie zorganizowane jest w rocznicę śmierci artystki. Na wystawę składać się będą dzieła plastyczne Magdaleny, udostępnione przez jej przyjaciół (pracowników Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), próbki twórczości literackiej artystki oraz pokaz zdjęć, udostępnionych ze zbiorów prywatnych przyjaciół Magdy.

MAGDALENA WYSPIAŃSKA (1972–2014) — olsztyńska bibliotekarka i malarka. Z Olsztynem związana była przez całe swoje życie. Pracowała w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Należała do Związku Plastyków Warmii i Mazur oraz do Zarządu Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie.

Jej prace, wystawiane na licznych zbiorowych oraz indywidualnych wystawach, spotykały się z uznaniem środowiska artystycznego. Sztuką interesowała się od dziecka. Głównie malowała, stosując oleje, akwarele, pastele, tusz oraz techniki mieszane. Bawiła się kolorem i konwencjami. Jej twórczość, skupiona z reguły na człowieku i jego naturze, była pełna symboliki, rozdarcia i cierpienia.

Wraz z ojcem, Wojciechem Wyspiańskim, Magdalena dużo podróżowała po Europie. Dopiero pogarszający się stan zdrowia zmusił ją do rezygnacji z dalekich wyjazdów, nie pozbawiając jednak chęci do dalszej realizacji swoich pasji. Od urodzenia zmagała się z Zespołem Kippla-Feila, lecz — pomimo choroby — nie rezygnowała z aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i artystycznym. Zmarła 5 marca 2014 roku.

"Malowane sercem" wernisaż prac Magdaleny Wyspiańskiej
10 marca (wtorek), godz. 18:00

Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Wernisażowi towarzyszyć będzie występ olsztyńskiej grupy bluesowo-rockowej ,,Nagła Zmiana Planu”

Wstęp wolny


Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB