Rachmaninow, Chopin i Musorgski w mistrzowskim wykonaniu

2015-02-23 08:47:15 (ost. akt: 2015-02-23 08:45:54)
Rachmaninow, Chopin i Musorgski w mistrzowskim wykonaniu

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Już w najbliższy piątek (27 lutego) w olsztyńskiej filharmonii z "Mistrzowskim Recitalem Fortepianowym" wystąpi znany na całym świecie pianista, Krystian Tkaczewski.

Z „Mistrzowskim Recitalem Fortepianowym” w dniu 27 lutego 2015 r. (piątek), o godz. 19.00 wystąpi Krystian Tkaczewski.

Pianista koncertował w ponad 28 krajach na pięciu kontynentach, w tak ważnych centrach muzycznych świata, jak m.in.: Carnegie Hall, Steinway Hall, Merkin Hall, Schoenberg Hall (Los Angeles), Teatro Nacional (Panama), Hong Tail Hall (Xiamen), Syrian Opera House, Al Hussein Cultural Center (Amman), Salle Peletier (Montreal), Sala Villanueva (Mexico).


Po entuzjastycznie przyjętym przez publiczność recitalu artysty w Carnegie Hall w 2007 roku, recenzent Anthony Aibel w „New York Concert Reviev” napisał m.in.:

„Tkaczewski w elegancki i pełen smaku sposób wykonał Toccatę Bacha, dowodząc głębokiej wiedzy na temat barokowej ornamentacji i frazowania. Mazurki Szymanowskiego były wybornie kształtowane, ukazując wszystkie odcienie i kontrasty dynamiczne. Chopin Tkaczewskiego był pełen ciekawej dynamiki, grany z pasją, soczystym dźwiękiem bez nadużywania pedału i zbędnej pretensjonalności. W etiudach Rachmaninowa Tkaczewski zademonstrował elektryzującą technikę. Pokazał znakomitą artykulację i wszystkie detale były wykonane w sposób niezachwiany. Pomysły interpretacyjne Tkaczewskiego sprawiły, że przydługa i czasem nudnawa sonata Rachmaninowa nabrała nowej przejrzystości. Tkaczewski śpiewał liniami melodycznymi, a nie odgrywał pojedynczych dźwięków, jak zwykła to robić większość pianistów. Świetną konstrukcję miała również Toccata Prokofiewa. Jego recital tutaj (Carnegie Hall) pokazał jego oddanie i naturalny talent do wykonywania muzyki jego ojczystego kraju”

W programie recitalu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w wykonaniu Krystiana Tkaczewskiego usłyszymy: Sergiusza Rachmaninowa – II Sonatę b- moll op.36.Wysłuchamy jej drugiej wersji wydanej przez Rachmaninowa w 1931 roku z dopiskiem „Nowa wersja. Poprawiona i skrócona przez autora”. Następnie artysta wykona kompozycje Fryderyka Chopina. Będą to: 4 Mazurki op. 17, Andante spianato i Wielki polonez op. 22 oraz Nokturn c-moll op. 48 nr 1 i Scherzo E-dur op. 54.

Kolejnym utworem recitalu w wykonaniu Krystiana Tkaczewskiego będą Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. Dziesięć miniatur fortepianowych, do powstania, których w 1874 roku inspiracją była wystawa prac plastycznych Wiktora Hartmana bliskiego przyjaciela Musorgskiego po dziś dzień stanowią prawdziwe wyzwanie dla pianistów.


Program:

Sergiusz Rachmaninow – II Sonata b-moll op. 36 (1931)
Allegro agitato
Non allegro
Allegro molto
Fryderyk Chopin
- 4 Mazurki op. 17 (B-dur, e-moll, As-dur, a-moll)
- Andante spianato i Wielki polonez op. 22
- Nokturn c-moll op. 48 nr 1
- Scherzo E-dur op. 54


Modest Musorgski – Obrazki z wystawy
Gnom
Stary zamek
Tuileries
Bydło
Taniec kurcząt w skorupkach
Samuel Goldenberg i Szmul
Rynek w Limoges
Katakumby
Chatka na kurzej stopce
Wielka Brama Kijowska


Mistrzowskie Recitale Fortepianowe
27 lutego 2015 r. (piątek), godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii

Krystian Tkaczewski – fortepian

Bilety: normalny (40 zł), ulgowy (30 zł) oraz bilet na Kartę Melomana (20 zł) do nabycia w kasie Filharmonii pn.-pt. w godz.10-18

Źródło: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB