Wariacje, koncert kontrabasowy i słynna symfonia

2015-02-16 08:58:09 (ost. akt: 2015-02-16 09:06:46)
Wariacje, koncert kontrabasowy i słynna symfonia

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Solistą koncertu symfonicznego w dniu 20 lutego 2015 r. o godz.19.00 będzie Jacek Mirucki – kontrabas. Artysta z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka wykona Koncert A-dur na kontrabas i orkiestrę Domenico Dragonettiego.

Jacek Mirucki jest absolwentem klasy kontrabasu prof. Wenancjusza Kurzawy w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończył w 1990 r. Edukację muzyczną kontynuował w Hochschule fǖr Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem wybitnego pedagoga i instrumentalisty, prof. Ludwiga Streichera. Był jego jedynym studentem w klasie o profilu „kontrabasista koncertujący”.

W programie piątkowego koncertu symfonicznego w wykonaniu orkiestry pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zostaną zaprezentowane dwie kompozycje Johannesa Brahmsa: Wariacje B- dur na temat Haydna op. 56 a oraz I Symfonia c-moll op. 68.

Wariacje stały się jednym z pierwszych arcydzieł o wielkim ciężarze gatunkowym, potwierdzającym talent Johannesa Brahmsa, a po prawykonaniu w dniu 4 listopada 1876 roku I Symfonii, ówczesny krytyk wiedeński Edward Hanslick napisał: Na podstawie tego dzieła, – jeżeli już nie wcześniej – musi sobie każdy muzyk uzmysłowić duchowe pokrewieństwo Brahmsa z Beethovenem.Przez wielu dzieło Brahmsa zostało nazwane „X Symfonią Beethovena”.

Dyrygent koncertu Mirosław Jacek Błaszczyk koncertuje na wszystkich estradach w kraju (z Filharmonią Narodową na czele) i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA).

Koncert symfoniczny
20 lutego (piątek), godz. 19.00
sala koncertowa


Warmińsko-Mazurska Filharmonia
im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
ul. Głowackiego 1

Mirosław Jacek Błaszczyk — dyrygent
Jacek Mirucki — kontrabas
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Johannes Brahms — Wariacje B-dur na temat Haydna op. 56 a
Thema. Chorale St. Antoni. Andante
Variation I. Poco piu animato (Andante con moto)
Variation II. Piu vivace (Vivace)
Variation III. Con moto
Variation IV. Andante con moto (Andante)
Variation V. Vivace (Poco presto)
Variation VI. Vivace
Variation VII. Grazioso
Variation VIII. Presto non troppo (Poco presto)
Finale. Andante

Domenico Dragonetti — Koncert A-dur na kontrabas i orkiestrę
Allegro moderato
Andante
Allegro giusto

Johannes Brahms — I Symfonia c-moll op. 68
Un poco sostenuto — Allegro
Andante sostenuto
Un poco allegretto e grazioso
Adagio – Piu andante — Allegro non troppo ma con brio

Koncert jest objęty programem „filharmonia/ostrożnie wciąga” Instytutu Muzyki i Tańca realizowanym w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.

Bilety w cenie: bilet normalny 40 zł, bilet ulgowy 30 zł, karta melomana 20 zł do nabycia w kasie Filharmonii od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18 oraz przed koncertem. Zapraszamy!
Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB