Paszporty Polityki 2014 rozdane!

2015-01-14 13:30:19 (ost. akt: 2015-01-14 13:58:24)
Janek Kowalewski na planie filmu "Miasto 44" Jana Komasy

Janek Kowalewski na planie filmu "Miasto 44" Jana Komasy

Autor zdjęcia: Ola Grochowska, Maciej Maciejewski

Wśród laureatów dwudziestej drugiej edycji Paszportów Polityki znaleźli się m.in. Jan Komasa, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Woynarowski i zespół Pablopavo. Zobaczcie pełną listę nagrodzonych!

Podczas wtorkowej (13.01) uroczystej gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie wręczono Paszporty Polityki. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: film, muzyka popularna, literatura, muzyka poważna, teatr i sztuki wizualne. Oto lista laureatów:

Kategoria FILM:
Jan Komasa - "za film „Miasto 44”, w którym tragedia Powstania Warszawskiego opowiedziana została nowoczesnym językiem, trafiającym do młodego widza. Za wyobraźnię, ambicję i perfekcyjny warsztat reżyserski".

Kategoria LITERATURA:
Zygmunt Miłoszewski - "za stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się z przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych".

Kategoria TEATR:
Radosław Rychcik - "za reżyserię spektaklu „Dziady” w Teatrze Nowym w Poznaniu, za brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej zbiorowej wyobraźni, w której Guślarz, Konrad i Upiór odżywają jako postaci z filmów Tarantino, Lyncha czy Kubricka".

Kategoria MUZYKA POWAŻNA:
Kwadrofonik - "za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru, które sprawiają, że ich wykonania i opracowania muzyki z różnych światów – klasyki, folku, piosenek dziecięcych – są tak wyrafinowane i zarazem ujmujące".

Kategoria SZTUKI WIZUALNE:
Jakub Woynarowski - "za oryginalne łączenie badań nad historią sztuki i kultury z artystyczną praktyką, czego intrygującym efektem była autorska oprawa pawilonu polskiego na Biennale Architektury w Wenecji".

Kategoria MUZYKA POPULARNA:
Pablopavo - "za piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią, za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i charakteru tego miasta".

KREATOR KULTURY:
Agnieszka Holland - "za łączenie wybitnie autorskiego spojrzenia na film z trudnymi regułami kina rozrywkowego. Za otwartość, odwagę tworzenia ambitnej sztuki i bezkompromisowość wyrażania w życiu publicznym niepopularnych idei. Za to, że swoją twórczością nie pozwala nam zapomnieć o historii i paradoksach Europy Wschodniej".


NAGRODA SPECJALNA PASZPORTÓW POLITYKI:
Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny - "za zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Za angażowanie się w inicjatywy kulturalne związane ze wspólną polsko-żydowską pamięcią. Za stworzenie stałej ekspozycji Muzeum, która w nowoczesny i mądry sposób opowiada ważne wątki historii Polaków i Żydów".

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BT #1634726 | 82.160.*.* 15 sty 2015 02:36

    Radosław Rychcik to Działdowiak.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz