Koncert kameralny na skrzypce i fortepian

2014-11-10 09:10:40 (ost. akt: 2014-11-10 09:57:55)
Koncert kameralny na skrzypce i fortepian

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Koncert d-moll na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” Edwarda Griega to dwa utwory piątkowego koncertu kameralnego w Filharmonii. Zapraszamy 14 listopada o godz. 19.00.

Orkiestrze smyczkowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej towarzyszyć będą znakomici soliści — laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych: Mieczysław Szlezer (skrzypce) i Danuta Mroczek-Szlezer (fortepian).

Koncert d-moll na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego (1809-1847) powstał w roku 1823, jest więc świadectwem ogromnego talentu czternastolatka, w utworach którego bez trudu możemy rozpoznać charakterystyczne cechy twórczości dojrzałej: melodyjność, niekiedy z nutą sentymentalną, w lekkiej i błyskotliwej formie. Ten młody człowiek stworzył przecież wówczas blisko sto kompozycji.

Podczas koncertu kameralnego w filharmonii usłyszymy również składającą się z pięciu części Suitę w dawnym stylu Z czasów Holberga. Została ona skomponowana przez Edwarda Griega w 1884 roku z okazji przygotowywanych w Bergen obchodów 200. rocznicy urodzin Ludwika Holberga, urodzonego w tym mieście pisarza, dramaturga, filozofa i historyka, wybitnego reprezentanta idei Oświecenia w kulturze Danii i Norwegii.

Grieg w swojej kompozycji nawiązuje muzycznie do czasów, w których żył Holberg (1684-1754), stąd wejdziemy w klimat muzyki barokowej rodem z czasów Bacha, Vivaldiego czy Händla.

Mieczysław Szlezer

Skrzypek, altowiolista i pedagog, przedstawiciel wielopokoleniowej rodziny muzycznej, urodził się w Krakowie w połowie XX wieku.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, Indiana University w Bloomington (USA), Accademia Chigiana w Sienie (Włochy) i Konserwatorium Genewskiego (Szwajcaria).

Od ponad 40 lat prowadzi ożywioną działalność wykonawczą jako solista, kameralista oraz koncertmistrz orkiestr symfonicznych i kameralnych w ponad 30 krajach na czterech kontynentach.

Danuta Mroczek–Szlezer

Krakowska pianistka i kameralistka. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (później Akademii Muzycznej) w klasie fortepianu prof. Ludwika Stefańskiego. Studia podyplomowe odbyła w klasach prof. Rudolfa Kehrera w Weimarze i Nikity Magaloffa w Sienie.

Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Prowadzi intensywną działalność koncertową w kraju oraz w Niemczech, w Szwecji, we Włoszech, w Kuwejcie, w Korei Płd. i na Malcie..

KONCERT KAMERALNY
14 listopada (piątek), godz. 19.00
sala koncertowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
ul. Głowackiego 1, Olsztyn


Wykonawcy:
Mieczysław Szlezer — skrzypce
Danuta Mroczek-Szlezer — fortepian
Orkiestra smyczkowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Jagienka Kass — słowo o muzyce

Program:
Feliks Mendelssohn-Bartholdy — Koncert d-moll na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową
Edward Grieg — Suita w dawnym stylu Z czasów Holberga op. 40

Bilety w cenie:normalny 40 zł, ulgowy 30 zł., karta melomana 20 zł do nabycia w kasie Filharmonii (pon.-pt., godz.10-19)

Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB