Pięknie mówili w olsztyńskim starostwie

2014-10-13 20:23:56 (ost. akt: 2014-10-13 18:26:34)
Pięknie mówili w olsztyńskim starostwie

Autor zdjęcia: mat. starostwa

Piękne polskie słowo wypełniło w poniedziałek 13 października salę sesyjną Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Jedenaścioro młodych mieszkańców powiatu wzięło udział w eliminacjach powiatowych do 39. Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego im. Marii Zientary-Malewskiej. Recytatorów oceniało jury, w którym zasiadał m.in. Maciej Mydlak, olsztyński aktor.

Młodych krasomówców powitał starosta olsztyński Mirosław Pampuch.
– Ta edycja konkursu jest dla nas szczególnie ważna, bo odbywa się w roku obchodów 120. rocznicy urodzin Marii Zientary-Malewskiej, która mieszkała na terenie powiatu. Życzę Wam samych sukcesów i wspaniałych wystąpień krasomówczych – mówił starosta.

Prezentacjom przysłuchiwała się komisja w składzie: przewodnicząca – Barbara Guga (dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie), a także Elżbieta Bilińska-Wołodźko (radna Powiatu Olsztyńskiego z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie animacji kultury), Elżbieta Hermanowicz (dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej) oraz Maciej Mydlak (olsztyński aktor).


Młodzież i dzieci występowały w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich zadaniem była słowna prezentacja dotycząca tematyki regionalnej, np. zabytku, osoby, krajobrazu lub utwór literacki i cytaty utworów literackich w tekście. Komisja skrupulatnie pilnowała regulaminu konkursu.

- Przy ocenie wykonawców jury będzie brało pod uwagę sugestywność wypowiedzi, dobór tematu, jasność formułowania myśli, płynność i poprawność wyrażania się, poprawność języka i jego barwę, odpowiednie wykorzystanie limitu czasu – mówiła dyrektor Barbara Guga.
Przed rozpoczęciem konkursu aktor Maciej Mydlak udzielał rad młodym recytatorom.

- W obecnym świecie zdominowanym przez media społecznościowe komunikacja, pod względem językowym, stanowi równię pochyłą. To, że chcecie mówić piękną polszczyzną, bez skrótów i uproszczeń, jest niesamowite. Nie denerwujcie się i zaufajcie sobie oraz swoim umiejętnościom – przekonywał Maciej Mydlak. – Pamiętajcie, że trema nie jest stanem psychologicznym, tylko fizycznym, przejawiającym się w napięciu karku i ramion. Poruszajcie głową i weźcie kilka głębokich oddechów.

Uczestnicy konkursu prezentowali własne teksty, czasem uzupełniane wierszem, czy piosenką, a także legendy warmińskie i fragmenty książek o regionie. Mimo stresu, uczestnicy cieszyli się z możliwości prezentacji.

– Traktujemy to jako ciekawe doświadczenie – mówiły Justyna i Aleksandra z Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach. – Poza tym repertuar jest bliski naszym sercom, bo traktuje o naszych rejonach i naszej kulturze.

Największą ilość punktów otrzymali: w kategorii szkół podstawowych – Aleksandra Adamowicz (Szkoła Podstawowa w Jonkowie), w kategorii gimnazjów – Paulina Zawalich (Gimnazjum w Węgoju), a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Paulina Gilarska (Zespół Szkół w Olsztynku)
Laureaci nie kryli zaskoczenia.

- Nie spodziewałam się nagrody. Bardzo się bałam, bo biorę udział w konkursie po raz pierwszy. Dzisiaj moja mama ma urodziny, więc tym bardziej się cieszę, że zaraz zadzwonię do niej z dobrymi wiadomościami – nie kryła radości Paulina Zawalich.

Na koniec nie mogło zabraknąć fachowych porad dotyczących wymowy.
– Krasomówstwo i recytacja to nie tylko prezentacja tekstu, ale też przeżycie – mówił aktor Maciej Mydlak. – Nie uczcie się zdań na pamięć – mówcie i czujcie je. To tak jak z budową domu – zaczynamy od solidnych fundamentów, a dopiero potem kładziemy tynki i dodajemy sztukaterię. Najważniejsza jest baza – u Was będzie to to, o czym mówicie. Myślcie o tym, co chcecie powiedzieć, a nie w jaki sposób to zrobić.

Laureaci pierwszych miejsc będą reprezentować powiat olsztyński na szczeblu wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 22 października w kaplicy Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB