Naukowiec - człowiek z pasją

2014-09-12 11:41:25 (ost. akt: 2014-09-12 11:46:31)
Naukowiec - człowiek z pasją

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Od 15 do 26 września 2014 roku w Czytelni Książek Starego Ratusza WBP czynna będzie wystawa zdjęć pt. „Naukowiec - człowiek z pasją”. Wystawa ma na celu przełamanie stereotypu naukowców - roztargnionych, skupionych tylko na swojej pracy, spędzających całe dnie w laboratorium, i pokazanie ich jako pasjonatów fotografii, oddanych różnym "pozanaukowym" przedsięwzięciom.

Wystawa jest częścią kampanii promocyjnej Europejskiej Nocy Naukowców FUSION NIGHT, która odbędzie się 26 września 2014 r. na ulicy Bydgoskiej 7 (Instytut PAN i Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego).

Europejska Noc Naukowców to wydarzenie, które odbywa się w Europie, zawsze w ostatni piątek września, od 2005 r. W tym roku, 26 września, wezmą w niej równocześnie udział 23 kraje. Nasz Instytut znalazł się w gronie 47 instytucji organizujących ENN w Europie, w tym wśród czterech w Polsce – poza Olsztynem Noc odbędzie się w Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.

Główną ideą wydarzenia jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. Dzieci, młodzież a także dorośli będą mogli odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i wziąć udział w popularno-naukowych pokazach, warsztatach, interaktywnych eksperymentach i innych atrakcjach, które pozwolą im lepiej zrozumieć jak wielkie znaczenie mają osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu i jak fascynująca może być praca badacza.

W programie FUSION NIGHT, bo taki akronim Instytut nadał wydarzeniu w Olsztynie, znalazło się ponad 50 imprez. Na pasjonatów nauki będzie czekał m.in. pokaz kuchni molekularnej, podczas którego profesjonalni kucharze wyjaśnią jak osiągnięcia nauki wykorzystuje się w sztuce zdrowego przygotowania potraw. W menu m.in. puree ze owoców przygotowane na ciekłym azocie i fluorescencyjna babeczka serwowana z czarnym kawiorem. Dla zainteresowanych zdrowym odżywianiem organizatorzy przygotują też warsztaty „Czy wiemy co jemy” i „Smart shopping”. Pod okiem naukowców goście nauczą się wykrywać witaminę C w sokach i poznają tajniki szybkiego i efektywnego czytania etykiet na produktach spożywczych. Ponadto, wezmą udział w interaktywnym pokazie „Smakowita skóra” i skomponują swój własny krem pielęgnacyjny z dodatkiem sproszkowanych owoców.

Wśród zaplanowanych atrakcji „nocy” znajdzie się również pokaz „Generatora Van de Grafaa” Centrum Nauki Kopernik. Jego uczestnicy dowiedzą się dlaczego podczas zdejmowania swetra słychać „trzaski” i co zrobić, żeby przesuwać przedmioty na odległość. Tych, którzy zapragną odkryć cuda technologii zaprosimy na seans filmowy w mobilnym kinie 5D, podczas którego będą mogli poczuć efekty specjalne na własnej skórze.

Spora część atrakcji będzie dotyczyć naszego zdrowia. Każdy dorosły uczestnik pokazów będzie mógł bezpłatnie zrobić sobie test na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. W programie znajdzie się również pokaz inteligentnych bioczujników służących do wykrywania wczesnych objawów choroby Alzheimera. Natomiast w Laboratorium Diagnostycznym Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego odbędzie się test na gibkość naszych stawów.

Nie zabraknie również propozycji dla entuzjastów sportu. Dla nich przygotowano pokaz meczu koszykówki na wózkach, spotkania z mistrzami olimpijskimi, kurs salsy i bezpłatne lekcje tenisa ziemnego.

ENN w Olsztynie uświetni występ kabaretu SMILE.

Fusion Night Europejska Nocy Naukowców odbędzie się 26 września 2014 w Olsztynie na ulicy Bydgoskiej 7 na terenie Instytutu PAN i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, ale w niektórych może brać udział ograniczona liczba widzów, więc konieczne są wcześniejsze zapisy.

www.nocnaukowcow.pan.olsztyn.pl


WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE
im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny
Olsztyn, ul. 1 Maja 5Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB