Żurawi taniec

2014-07-03 13:42:31 (ost. akt: 2014-07-03 13:50:44)

Dla kilkunastoletnich chłopców taniec żurawi może być bardzo ważny.

To zdjęcie żurawia z ubiegłego roku

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Lech Pietraszko

Kto po Nowym Roku nie wygląda wiosny? Chyba każdy. Wiosna zaczyna się od kluczy szybujących żurawi. Na Warmię przylatują czasem już w styczniu. Najczęściej najpierw je słyszymy, a dopiero potem widzimy.

Żurawie są najwyższymi ptakami w Polsce. Mierzą do 115 cm. Zimują we Francji lub w Hiszpanii. Swoje gniazda budują na bagnach, torfowiskach i innych terenach podmokłych. Para wychowuję najczęściej dwoje piskląt. Dojrzałość płciową osiągają dopiero w 3-cim lub 4-tym roku, dlatego można spotkać o każdej porze roku grupy syngli.

W pary łączą się na całe życie i temu podporządkowany jest m. in. ich taniec. Rozpoczyna go samiec. Gdy są w okolicy inne osobniki to natychmiast przyłączają się do zabawy. Pełne gracji i elegancji podskakują, podfruwają, trzepoczą skrzydłami, maszerują z rozpostartymi skrzydłami, a przy tym wydają swoje okrzyki, które słychać na kilometry.

Istnieje podanie ludowe, które mówi, że jeżeli kilkunastoletni chłopiec zobaczy podskakującego żurawia to przerośnie swojego ojca o głowę. Chłopcy biegnijcie tam gdzie słychać klangor!

Źródło: Burcz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB