Wymiana książek, warsztaty i konkursy - Tydzień Bibliotek startuje w czwartek!

2014-05-05 12:23:01 (ost. akt: 2014-05-06 11:54:21)
Wymiana książek, warsztaty i konkursy - Tydzień Bibliotek startuje w czwartek!

Autor zdjęcia: MBP Olsztyn

8 maja, w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony w tym roku pod hasłem „Biblioteka łączy pokolenia”. Z tej okazji filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie przygotowały wiele atrakcji dla mieszkańców miasta i regionu.

Poprzez różne formy działań - wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, kiermasze i akcje bookcrossingowe, pokaz tańca warmińskiego, głośne czytanie, zajęcia w plenerze i wiele innych - organizatorzy Tygodnia Bibiliotek chcą pokazać, że biblioteka to centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość.

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja, które opiera się na idei promowania czytelnictwa. Ma również na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.

Nim jednak rozpocznie się Tydzień Bibliotek, olsztyńscy bibliotekarze będą świętować Miejski Dzień Bibliotekarza. Obchody zostały zaplanowane na środę (7 maja). O godz. 12 w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym spotkają się bibliotekarze, władze miasta oraz przyjaciele i współpracownicy bibliotek. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat nowych pomysłów. W tym dniu filie MBP w Olsztynie będą zamknięte.


Czytanie łączy pokolenia
TYDZIEŃ BIBLIOTEK w MBP
8-15 maja


Program:

Czwartek (8 maja):
godz. 10–14 - Abecadło w plenerze - udział pracowników biblioteki w Dniu Otwartym Instytutu PAN w Olsztynie - ul. Tuwima - bajkowe konkursy, zagadki, kalambury (dla grup zorganizowanych)
godz. 17 - spotkanie z Piotrem Bojarskim i miłośnikami Wilna i Ziemi Wileńskiej.
Miejsce: Filia nr 2, ul. Świtezianki 4

Lekcja biblioteczna pt. „Mój przyjaciel książka” - zajęcia literacko-artystyczne, w trakcie których dzieci poznają budowę książki. Ponadto zapoznają się ze specyfiką pracy bibliotekarza, zasadami panującymi w bibliotece (dla grup zorganizowanych).
Miejsce: Filia nr 13, ul. Sikiryckiego 9

Wystawa pt. „Moja ulubiona książka z dzieciństwa”. Wystawa prac, nadesłanych podczas zabawy. Zaprezentowane zostaną książki silnie łączące się z najpiękniejszymi wspomnieniami z dzieciństwa czytelników biblioteki (ekspozycja do 15 maja).
Miejsce: Filia nr 13, ul. Sikiryckiego 9

Kiermasze książek używanych oraz bookcrossing (termin do 15 maja). Miejsce: Filia nr 15, ul. Obrońców Tobruku 15/2U

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Biblioteka moich marzeń”. Termin przekazywania prac: 8-14 maja. Gry, zabawy oraz rozwiązywanie zagadek o bibliotekach w Olsztynie, w Polsce i na świecie.
Miejsce: Filia nr 18, ul. Żytnia 71


Piątek (9 maja)
godz. 14 - warsztaty literacko-plastyczne ph. „Łapacz Snów". W programie: czytanie „Czarownicy z sąsiedztwa” J. Patience, tworzenie indiańskich amuletów.
Miejsce: Filia nr 18, ul. Żytnia 71
godz. 17 - wernisaż wystawy prac plastycznych uczniów Gimnazjum nr 11 i 13.
Miejsce: Abecadło, al. Piłsudskiego 16


Sobota (10 maja):
godz. 10-14 - kiermasz książek dla dzieci i dorosłych.
Miejsce: Filia nr 12, ul. H. Sawickiej 2
godz. 10:30 - Tele-Czytanki pod hasłem "Z bajką w nowe pokolenia". W programie m.in. występ Teatru Na Potrzeby Chwili, czyli interaktywne przedstawienie baśniowe.
Miejsce: Filia nr 9, ul. Żołnierska 47
godz. 12 - spotkanie dla rodziców z cyklu "Godziny dla Rodziny", gościem specjalnym będzie Tomasz Makowski - mgr rehabilitacji, zajmujący się m.in rozwojem dzieci, rehabilitacją i kinezyterapią. Sponsorem imprezy jest firma farmaceutyczna InFarmacja Sp. z o.o.
Miejsce: Abecadło, al. Piłsudskiego 16


Poniedziałek (12 maja):
godz. 11 – „Ania z Zielonego Wzgórza” - to czytała moja babcia, mama i ja. Zajęcia literacko-plastyczne.
Miejsce: Filia nr 18, ul. Żytnia 71
godz. 11:30 - Czytanki-zabawianki w Bajkowym Przedszkolu, czyli babcie i rodzice czytają dzieciom - wierszyki, które łączą pokolenia.
Miejsce: Abecadło, al. Piłsudskiego 16


Wtorek (13 maja):
godz. 10:30 - Baśnie naszych dziadków: „Kwiat paproci”. Głośne czytanie, zajęcia plastyczne.
Miejsce: Filia nr 18, ul. Żytnia 71
godz. 11 - czytelniczy turniej pokoleniowy „Książki naszych rodziców i dziadków”.
Miejsce: Filia nr 2, ul. Świtezianki 4
godz. 11 - spotkanie pensjonariuszy ŚDS "POMOST" z dziećmi z SP 19; w programie przewidziano głośne czytanie i zabawę w teatr.
Miejsce: Filia nr 16, ul. Bałtycka 145


Środa (14 maja):
godz. 10 - pokaz tańców warmińskich w wykonaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 31 dla pensjonariuszy Dziennego Domu Pobytu.
Miejsce: Filia nr 5, ul. Orłowicza 27
godz. 10:15 – „Czytanie łączy pokolenia”, czyli spotkanie najmłodszych czytelników biblioteki z Panią Małgorzatą Ostrowską-Grucelą, oddanym czytelnikiem filii nr 13 oraz doświadczoną wolontariuszką w przedszkolu.
Miejsce: Filia nr 13, ul. Sikiryckiego 9
godz. 11 - spotkanie z panem Józefem Konertem „Moje pasje lotnicze”.
Miejsce: Filia nr 2, ul. Świtezianki 4
godz. 10:30 - gawęda dr Teresy Brzeskiej-Smerek pt. „Zawsze z książką”.
Miejsce: Filia nr 18, ul. Żytnia 71
godz. 16:30 - Akademia Rękodzieła. Warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i młodzieży, poprowadzone przez wieloletnie czytelniczki filii nr 13.
Miejsce: Filia nr 13, ul. Sikiryckiego 9


Czwartek (15 maja):
godz. 14 - wystawa prac konkursu plastycznego „Biblioteka moich marzeń”. Ogłoszenie wyników, uroczyste wręczenie nagród laureatom.
Miejsce: Filia nr 18, ul. Żytnia 71
godz. 16 - "Baśnie łączą pokolenia", czyli rodzinne warsztaty literacko-plastyczne dla wszystkich chętnych od 0 do 100 lat.
Miejsce: Filia nr 6, ul. Jarocka 65
godz. 16 - Możesz rapować, możesz zacytować – spotkanie literackie.
Miejsce: Filia nr 4, Al. Przyjaciół 15
godz. 17 - Spotkanie najaktywniejszych czytelników filii nr 5. W programie: wręczenie dyplomów czytelnikom, spotkanie autorskie z Panią Ewa Bucałą - poetką, malarką.
Miejsce: Filia nr 5, ul. Orłowicza 27


Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB