niedziela, 6 czerwca 2021 09:33
Zofia Stanecka jest autorką między innymi serii książek o Basi. O to, co pisarka czytała, kiedy była małą dziewczynką, i czy swoje postaci wzoruje na konkretnych osobach, Zofię Stanecką pyta 6-letni Staś Przytuła, mól książkowy i fan przygód Basi.
niedziela, 7 marca 2021 17:54
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk od 12 lat prowadzi popularny blog „Zwierz Popkulturalny”. Pasja do kina i seriali zjednała jej liczne grono czytelników. Teraz ma ono szansę się powiększyć, bo Kasia po raz kolejny wychodzi ze swoim pisaniem poza internet. Niedawno ukazała się jej kolejna książka: „Seriale. Do następnego odcinka”. W rozmowie z Darią Bruszewską-Przytułą mówi nie tylko o serialach, ale i o tym, co może wyniknąć z pisania o tym, co się lubi.
piątek, 5 lutego 2021 18:01
Nie chodzi o to, żeby tworzyć opowieści z cyklu „zabili go i uciekł” — mówi Krzysztof Beśka, autor kryminałów retro. O jego najnowszej powieści, „Duchach rzeki Pregel”, oraz literacko-filmowych marzeniach, z pisarzem rozmawia Daria Bruszewska-Przytuła.
piątek, 29 stycznia 2021 17:31
Ewa Zdrojkowska jest jedną z tych dziennikarek, na które kultura i jej twórcy mogą liczyć. Doświadczenia ze swoich intelektualnych podróży szlakiem literatury zamienia zwykle w dźwięki, ale tym razem wydała książkę: „Literacki atlas Warmii i Mazur”.
niedziela, 18 października 2020 16:33
„Jak przejąć kontrolę nad światem 2” Doroty Masłowskiej to kolejny dowód na to, że nawet jeśli autorce zdarza się czasem stracić kontrolę nad czymkolwiek (ot, choćby nad swoim wizerunkiem w mediach), to na pewno nie nad językiem.
czwartek, 24 września 2020 12:56
WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur zostanie przyznana już po raz szesnasty. Suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur.
piątek, 4 września 2020 07:26
Ekipa Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie na czele z nową panią dyrektor Wiolettą Jaskólską przeczytała fragment utworu Juliusza Słowackiego. W ten sposób włączają się oni w akcję Narodowe Czytanie.
sobota, 11 lipca 2020 11:09
Jeśli sprzeda się pięć egzemplarzy, to będę najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem — mówi Monika Skabara z Wirwilt koło Bartoszyc, która w lipcu zadebiutuje jako pisarka. Jej powieść "Rosyjska księżniczka" ma łamać pewne schematy.
piątek, 3 kwietnia 2020 17:06
Basia, której przygody Zofia Stanecka opisuje od 11 lat, stała się przyjaciółką małych czytelników w całej Polsce. O tym, czy książki mogą szkodzić dzieciom i jak to się stało, że Basia wyszła spod szafy, mówi Zofia Stanecka, autorka serii.
czwartek, 2 kwietnia 2020 15:00
Dziś (02.04) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa, to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, znanego na całym świecie duńskiego twórcy najpiękniejszych bajek.
piątek, 27 marca 2020 18:47
Dr hab. Bernadetta Darska, literaturoznawczyni z Wydziału Humanistycznego UWM, znana z tego, że z zapałem popularyzuje czytelnictwo i regularnie poleca w internecie książki warte uwagi, postanowiła rozpocząć nowy projekt. Na swoim profilu facebookowym opublikowała film, który rozpoczyna cykl "Wirus czytania".
sobota, 21 marca 2020 18:02
Fundacja Identitas honoruje autorów najlepszych polskich książek. W tym roku laureatem jest Marcin Cielecki, poeta i eseista z Olsztyna. Fundacja nagrodziła zbiór jego esejów„Miasto wewnętrzne” i zafundowała nominowanym autorom pobyt w Arktyce.
czwartek, 19 marca 2020 10:24
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie publikuje na swoim profilu facebookowym fragmenty "unikatowego pomnika kultury piśmienniczej" odnalezionego w... 2179 roku.
piątek, 28 lutego 2020 14:00
Z półki Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej
wtorek, 21 stycznia 2020 10:33
Bibliotekarze z MBP w Olsztynie sprawdzili, po które książki sięgaliśmy najchętniej. Wśród 25 najpopularniejszych tytułów dominują kryminały i literatura kobieca.