Recital organowy Ludmily Golub w Filharmonii

2019-05-07 12:08:29 (ost. akt: 2019-05-07 12:19:05)
Recital organowy Ludmily Golub w Filharmonii

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

W sobotę (11 maja) o godzinie 18:00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej z recitalem organowym wystąpi wybitna rosyjska artystka – Ludmila Golub.

Ludmiła Golub jest absolwentką Moskiewskiego Konserwatorium i uznaną solistka występującą często w Moskwie, Petersburgu i wielu innych miastach Rosji. Uczestniczy także w międzynarodowych festiwalach organowych. Jako solistka i muzyk orkiestrowy odbyła liczne podróże koncertowe do Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Czech, Finlandii, Hiszpanii i innych krajów. Jest organistką grającą na największych organach firmy „Klais” w Domu Muzyki w Moskwie i organistką Filharmonii Moskiewskiej.

Organy w okresie baroku były najbardziej złożonym mechanizmem stworzonym przez człowieka. Nazywane przez Henry’ego Purcella „cudowną maszyną”, były ulubionym instrumentem wielu artystów. Organy to instrument niezwykły, skomplikowany, którego zadaniem od początku było naśladowanie barw innych instrumentów – stąd liczne głosy organowe – a więc w pewnym sensie instrument totalny, instrument-orkiestra. Niektórych słuchaczy organowa potęga onieśmiela i drażni, innych wprawia w drżenie i zachwyt.

Różnorodny repertuar recitalu Ludmily Golub będzie wyborną okazją do prześledzenia, jak poprzez wieki zmieniały się utwory organowe.

Nie zabraknie dzieł barokowych Johanna Sebastiana Bacha. Wysłuchamy również utworu kompozytora zwanego „hiszpańskim Bachem”, Juana Bautisty José Cabanillesa, a także próbki francuskiego baroku bożonarodzeniowego w postaci dzieł Louisa Claude’a Daquina. Będzie obecny również barok włoski: Bachowski Koncert organowy a-moll jest bowiem transkrypcją Koncertu na dwoje skrzypiec a-moll Antonia Vivaldiego.

Czysto niemiecki rodowód ma Fantazja chorałowa „Nun komm, der Heiden Heiland” oparta na luterańskim chorale Zbawco pogan, przybądź już. Swojego szacunku i fascynacji dla muzyki Johanna Sebastiana nie ukrywał nigdy Wolfgang Amadeus Mozart – w jego klasycznej twórczości znajdziemy wiele utworów napisanych zgodnie z prawidłami barokowego kontrapunktu – przykładem Uwertura KV 399.

Usłyszymy także dzieła César’ego Francka uważanego za twórcę „symfonizmu organowego”. Wysłuchamy – Preludium, Fugi i Wariacji op. 18. Fantazja. Zostanie także zaprezentowane dzieło Feliksa Nowowiejskiego Pasterka w prastarym Kościele Mariackim w Krakowie op. 31 nr 3.

Ulubionym repertuarem Ludmily Golub jest muzyka XX wieku – artystka zorganizowała pierwsze rosyjskie wykonania wielu XX-wiecznych twórców, m.in. Charlesa Ivesa, którego Wariacje na temat pieśni „Ameryka”, będącej w czasach kompozytora nieoficjalnym hymnem Stanów Zjednoczonych (i, co ciekawe, dzielącej melodię z obecnym hymnem Wielkiej Brytanii God Save the Queen), usłyszymy podczas recitalu.

Nie zabraknie muzyki rosyjskiej: pojawi się ona w postaci lubianych, efektownych utworów Sergiusza Prokofiewa: transkrypcji organowej Marsza z opery Miłość do trzech pomarańczy op. 33 oraz Gawota z I Symfonii D-dur op. 25 „Klasycznej”.

Bilety w cenie 30 zł normalny i 22 zł ulgowy są do nabycia w kasie Filharmonii od wt. pt. w godz. od 10 do 18.

Koncert objęty zniżkami projektu Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora oraz Programem Warmia i Mazury dla Dużej Rodziny.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB