Inauguracja Mistrzowskich Recitali Organowych

2018-09-21 10:27:51 (ost. akt: 2018-09-21 10:30:33)
Inauguracja Mistrzowskich Recitali Organowych

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Cykl Mistrzowskich Recitali Organowych w 73. Sezonie artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zainauguruje w dniu 22 września 2018 r., o godz.18.00 jeden z najwybitniejszych polskich organistów Roman Perucki. W recitalu usłyszymy również dwoje znakomitych flecistów w osobach: Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza.

Tych dwoje artystów podczas koncertu symfonicznego z ich udziałem szturmem zdobyło serca olsztyńskiej publiczności. Z tym większą radością wysłuchamy ich ponownego występu, tym razem z towarzyszeniem organów. Z pewnością duża atrakcja recitalu będzie fakt, iż wśród prezentowanych kompozycji na dwa flety i organy znajdą się dwa prawykonania. Będą to: Jarosława Siwińskiego – Trzy postacie w kolorze na 2 flety i organy i Macieja Żółtowskiego – 3×9 na 2 flety i organy.

W recitalu w wykonaniu Romana Peruckiego znajdą się także kompozycje organowe reprezentujące poszczególne epoki muzyczne od baroku począwszy. Artysta zaprezentuje m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha: Toccata i fuga d-moll BWV 565, Chorał Wachet auf ruft uns die Stimme, Fantazja i fuga a-moll. Ponadto w programie kompozycje: Tabulatura oliwska ca 1619 Anonim, Hansa Leo Hasslera, Louisa Jamesa Alfreda Lefébure-Wély, Giovanniego Morandi, Cecilie Chaminade. Wśród bogatego programu recitalu usłyszymy także kompozycję patrona naszej Filharmonii, Feliksa Nowowiejskiego. Będzie to Chorał z Missa Orbis factor . Recital Roman Perucki zakończy Arią na flet i organy autorstwa Wojciecha Kilara.


Roman Perucki w swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. W roku 2005 r. grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli (od renesansu do muzyki współczesnej, w tym polska muzyka organowa m.in. gdańska, oliwska i pelplińska tabulatura organowa). Artysta występował na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach (Turku, Finlandia, Filharmonia Pomorska, Jelenia Góra, Palma, Majorka) oraz jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Amadeus Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami. Z Kwartetem Dętym Filharmonii Bałtyckiej dokonał prawykonania Suity na kwartet dęty i organy Zbigniewa Kruczka. Dużą cześć koncertów wykonuję wspólnie z moją małżonką Marią, znakomitą skrzypaczką, specjalistką w zakresie muzyki barokowej.


Agata Kielar – Długosz była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracowała również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Grała pod batutą takich dyrygentów jak: Zubin Mehta, Mariss Jansons, Sir Colin Davis, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Helmuth Rilling. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie.

Łukasz Długosz jest uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą oraz laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych, a także zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych, w tym tak prestiżowych jak: 8.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych.

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy są do nabycia w kasie Filharmonii czynnej wt.-pt. w godzinach10-18 oraz w sobotę na dwie godziny przed recitalem.

Serdecznie zapraszamy


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB