Zakończenie 72.sezonu artystycznego 2017/2018 Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2018-06-11 10:27:05 (ost. akt: 2018-06-11 10:44:44)
Zakończenie 72.sezonu artystycznego  2017/2018 Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Uroczystość zakończenia olsztyńskiego sezonu artystycznego 2017/2018 uświetni występ znakomitej koreańskiej skrzypaczki Bomsori Kim, która zagra jeden z najpiękniejszych koncertów solowych - Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego. Bilety do nabycia w filharmonii lub przez stronę internetową.

Choć przed publicznością jeszcze koncerty festiwalu gitarowego w Olsztynie i festiwalu muzyki filmowej w Ostródzie, koncerty symfoniczne w dniu 15 i 16 czerwca 2018 r. oficjalnie kończą 72. sezon artystyczny 2017/2018 naszej Filharmonii.

Orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi ich szef Piotr Sułkowski. Na wyjątkową atrakcyjność tych dwóch muzycznych wieczorów niewątpliwie mają wpływ dwa elementy: pierwszym z nich jest udział w koncertach znakomitej koreańskiej skrzypaczki Bomsori Kim, która zagra jeden z najpiękniejszych koncertów solowych - Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, zaś drugim będzie wykonanie kompozycji Feliksa Nowowiejskiego „Missa Pro Pace” op.49 nr 3.

Orkiestrze w wykonaniu słynnego dzieła patrona Filharmonii towarzyszyć będzie Chór Cantores Varmienses działający przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej przygotowany przez Benedykta Błońskiego. „Missa pro Pace” , (msza w intencji pokoju), to religijna kompozycja wokalno-instrumentalna napisana w roku 1933. (wydana w1936). Zbudowana w oparciu o tradycyjny układ liturgicznych części mszy stanowi przykład wspaniałych umiejętności kompozytorskich Nowowiejskiego.


Solistka koncertu Bomsori ( kor. dźwięk wiosny ) Kim ukończyła Narodowy Uniwersytet Seulski. Uzyskała także stopień Master of Music w nowojorskiej Juilliard School, gdzie kontynuuje studia. Artystka otrzymała również stypendium, dzięki któremu kształci się pod kierunkiem Sylvii Rosenberg i Ronalda Copesa. Bomsori Kim jest laureatką pierwszej nagrody w 62. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD. Zwróciła na siebie uwagę w 2010 roku jako najmłodsza laureatka IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Sendai. W 2016 roku zdobyła drugą nagrodę oraz nagrodę słuchaczy radia kanadyjskiego w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu, wkrótce po oszałamiającym sukcesie osiągniętym na XV Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, na którym artystka zdobyła II nagrodę, nagrodę krytyków, a także dziewięć nagród specjalnych. Bomsori jest również laureatką XV Konkursu im. Piotra Czajkowskiego, Konkursu im. Królowej Elżbiety, X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Jana Sibeliusa, III Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Chinach, VIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Josepha Joachima oraz Konkursu Koncertowego organizowanego przez nowojorską Juilliard School.

Wystąpiła, jako solistka w wielu prestiżowych salach koncertowych, w tym w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu, w Sali Czajkowskiego w moskiewskim konserwatorium, w Sali Filharmonii w Petersburgu, w Sali Koncertowej Radia Słowackiego w Bratysławie, w Finlandia Hall w Helsinkach, w Herkulessaal i Prinzregententheater w Monachium, w Sali Kameralnej Filharmonii Berlińskiej w Sali im. Smetany w Pradze, a także w Sali Koncertowej Seoul Arts Center i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Bomsori Kim gra na instrumencie Joannesa Baptisty Guadagniniego z 1774 roku, udostępnionego dzięki wsparciu Fundacji Kumho- Asiana.


Bilety na koncerty w dniach: 15 czerwca (piątek), godz.19.00 i 16 czerwca (sobota), godz.18.00, w cenie 80 zł normalny i 60 zł ulgowy są do nabycia w kasie filharmonii wt.- pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową bilety@filharmonia.olsztyn.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB