"Gary Guthman show – Salute to swing!" w olsztyńskiej filharmonii

2018-02-05 14:46:29 (ost. akt: 2018-02-05 15:14:27)
Gary Guthman show – Salute to swing! w olsztyńskiej filharmonii

Autor zdjęcia: Mat. prasowe/ Filharmonia

Choć Gary Guthman pochodzi z Oregonu, to w Polsce czuje się niczym w drugim domu. 9 lutego o godz. 19 w olsztyńskiej filharmonii odbędzie się koncert "Gary Guthman show – Salute to swing!" w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. Gary'emu Guthmanowi towarzyszyć będzie sekcja jazzowa i filharmonicy warmińsko-mazurscy pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

(…) musisz wiedzieć, że gdy Guthman zwilża usta i podnosi trąbkę - coś wspaniałego się wydarzy!
- tak napisał recenzent The Washington Post po koncercie z udziałem Gary Guthmana.

Ten amerykański trębacz jazzowy, kompozytor, aranżer i showman uczynił z Polski swoją drugą ojczyznę. Urodził się w Portland w stanie Oregon. Przeszedł klasyczny cykl studiów artystycznych.

Do grona jego muzycznych mistrzów należą: Jack Dalby, Joyce Johnson oraz słynny Fred Sautter. Gary Guthman studiował także kompozycję, aranżację i orkiestrację pod kierunkiem takich legend muzyki jak: Henry Mancini oraz Don Costa. Wielokrotnie współpracował jako lider Big-Band’u i solista z takimi gwiazdami jak: Stan Kenton, Louis Bellson, Dorsey Brothers Big Band, Clark Terry oraz Bee Gees, Tom Jones, Aretha Franklin, Paul Anka, Ginger Rogers, Dionne Warwick, Frankie Avalon, Burt Bacharach, Tony Bennett, Roger Whitaker, Michel Legrand, Neil Sadaka, Michael Bublé.

W 2002 roku został uhonorowany doroczną nagrodą krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forewer Swing , która przez 2 lata z wielkim sukcesem odbywała tournée po USA. W czerwcu 2004 odbyła się premiera jego produkcji Swingmatism na Vancouver Jazz Festival. Jest wykonawcą, autorem, producentem i aranżerem projektów muzycznych: A Tribute to Harry James, The Trumpet Greats, Swing, Swing, Swing , oraz kompozytorem Master and Margarita (2008) i Solar Eclipse ( 2011) . W ciągu przeszło 30 lat swojej muzycznej kariery Gary Guthman występował jako solista z ok. 250 orkiestrami symfonicznymi na kilku kontynentach, lecz artysta najwyżej ceni sobie występ z New York Pops Orchestra w Carnegie Hall w Nowym Jorku na osobiste zaproszenie Skitch'a Hendersson'a - założyciela i wieloletniego dyrektora New York Pops.

Gwarancją doskonałej współpracy i zespolenia solisty, sekcji jazzowej i zespołu klasycznych instrumentalistów będzie z pewnością osoba Sławomira Chrzanowskiego, wszechstronnego i doświadczonego polskiego dyrygenta. Artysta w swoje karierze dyrygował blisko 70-cioma orkiestrami na świecie, w tym wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi. Współpracuje również z teatrami muzycznymi. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki - Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Z orkiestrą tą zrealizował ponad 2500 koncertów w kraju i za granicą.


W koncercie pt. Gary Guthman show – Salute to swing! artyści zaprezentują m.in. kompozycje: George Gershwina, Leroya Andersona, Glenna Millera, Luisa Armstronga, oraz utwory inspirowane swingiem lat czterdziestych w aranżacjach m.in. T. Banksa, A. Gililanda, F. Stride i G. Guthmana.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB