Koncert symfoniczny w filharmonii

2017-11-28 11:14:44 (ost. akt: 2017-11-28 11:17:40)
Koncert symfoniczny w filharmonii

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Orkiestrę symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w dniu 1 grudnia 2017 r. poprowadzi Maksym Dondalski - olsztynianin, absolwent PSM w Olsztynie w klasie skrzypiec.

W latach 2008 – 2013 był studentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończył z wyróżnieniem. W roku 2015 r. na tej samej uczelni odbył studia dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem, prof. Zygmunta Rycherta i prof. Piotra Sułkowskiego.

Od najmłodszych lat był laureatem wielu konkursów skrzypcowych. Do jego największych osiągnięć (2004 r.) należą m.in.: IV nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna w Poznaniu, I miejsce i nagroda za najlepsze wykonanie utworu N. Paganiniego na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy, I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młodzi Wirtuozi” w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Paganini 2004” we Wrocławiu.

Jako solista występował m.in. z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskie, z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej, z orkiestrą Filharmonii Opolskiej, z Sinfonią Baltica w Słupsku, z Filharmonią Gorzowską. Koncertował we Francji oraz Rosji. W grudniu 2007 roku wystąpił z recitalem skrzypcowym w Berlinie, a w maju 2008 r. – na Festiwalu im. F. Nowowiejskiego w Barczewie. W grudniu 2015r. po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Berlińskiej z Das Sinfonieorchester Berlin pod batutą Scotta Lawtona. W grudniu 2016 r. trzykrotnie wystąpił jako solista w Filharmonii Berlińskiej. W latach 2013 - 2016 był liderem I skrzypiec, koncertmistrzem Filharmonii Gorzowskiej. W październiku 2015 r. został asystentem na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Od grudnia 2016r. rozpoczął współpracę z orkiestrą „Sinvonia Varsovia”.

Solistami piątkowego koncertu jest dwoje młodych skrzypków, którzy będąc już laureatami wielu konkursów muzycznych, śmiało zaczeli podążać drogą artystyczną Maksyma Dondalskiego. Marta Gębska jest laureatką pierwszej nagrody, a Wiktor Dziedzic drugiej na VII Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. Prof. Mirosława Ławrynowicza – Płock 2017. Oboje skrzypkowie otrzymali również nagrodę pozaregulaminową Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, której realizacją jest ich piątkowy występ w Olsztynie. Od 2014 roku Marta Gębska i Wiktor Dziedzic są stypendystami Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Oboje są również laureatami Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,, Młoda Polska '' 2015.

W koncercie w dniu 1 grudnia 2017 r., o godz.19.00 w sali koncertowej Filharmonii W-M usłyszymy: Uwerturę koncertową „Bajka” – Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego – Fantazję koncertową na tematy z opery „Faust” Ch. Gounoda op. 20 na skrzypce i orkiestrę, oraz trzy kompozycje Piotra Czajkowskiego – Medytacje op. 42 i Walc-Scherzo op. 34 na skrzypce i orkiestrę oraz Uwerturę - fantazja b-moll „Romeo i Julia”

Uwaga! - o godz.18.00 zapraszamy Państwa na spotkanie pt. „Kameralnie o koncercie”, które poprowadzi krytyk muzyczny Piotr Matwiejczuk. Odbędzie się ono w sali kameralnej na II p.- wstęp wolny.

Bilety na koncert w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie od pon.- pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii bilety@filharmonia.olsztyn.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. J50 #2385410 | 83.9.*.* 29 lis 2017 08:25

    Szanowny pismaku, czy to cyt.: „Sinvonia Varsovia” nowa orkiestra???

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz