Sara Dragan — koncert w filharmonii w Olsztynie

2017-11-13 10:05:55 (ost. akt: 2017-11-13 15:44:13)
Sara Dragan — koncert w filharmonii w Olsztynie

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

W piątek 17 listopada o godzinie 19 w olsztyńskiej filharmonii odbędzie się koncert Sara Dragan. Tego samego wieczoru wystąpi orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Sara Dragan, młoda wielce utalentowana skrzypaczka będzie solistką Koncertu symfonicznego w dniu 17 listopada 2017 r. (piątek), o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Urodzona w 1999 roku artystka jest laureatką pierwszych miejsc lub Grand Prix na około 50-ciu konkursach skrzypcowych w Europie i USA. Z tegorocznych Jej osiągnięć należy wymienić: wygraną na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” oraz na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna. Występowała w tak prestiżowych salach jak: Carnegie Hall, Filharmonia Berlińska czy Rachmaninov Concert Hall w Konserwatorium Moskiewskim.

W Olsztynie solistka z towarzyszeniem filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentuje Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa. Utwór ten napisany w 1903 roku, po przeredagowaniu go dwa lata później, stał się z czasem najbardziej charakterystyczną wizytówką stylu Sibeliusa. Po dzień dzisiejszy jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów (wraz z symfoniami) tego fińskiego kompozytora. Spadkobiercy Jeana Sibeliusa incydentalnie wyrażają zgodę na wykonanie pierwotnej wersji Koncertu skrzypcowego d-moll, a jednym z nielicznych artystów, który uzyskał na to zgodę jest goszczący nie tak dawno w naszej filharmonii maestro Maxim Vengerov.

Drugą kompozycją piątkowego wieczoru w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego będzie VIII Symfonia G-dur op.88 Antonína Dvořáka. Niezwykle optymistyczna, z nadzwyczajnym bogactwem melodycznym symfonia, tak jak inne dzieła „dumnego Czecha” jak nazywano Dvořáka jest nasycona bliską kompozytorowi czeską muzyką ludową. Oryginalny język muzyczny, fenomenalna melodyka, lekkość frazy, klarowność formy VIII Symfonii – autorstwa „ojca” narodowej muzyki czeskiej (jak określa się Dvořáka) sprawiły, że bez problemu wytrzymała ona próbę czasu i dziś zaliczana jest do wąskiego grona najwybitniejszych symfonii drugiej połowy XIX wieku.

Tych z Państwa, którzy o solistce i repertuarze piątkowego koncertu chcieliby usłyszeć więcej, zapraszamy o godz. 18.00 do sali kameralnej Filharmonii (II p.) na kolejne spotkanie pt. „Kameralnie o koncercie”. Poprowadzi je Janusz Ciepliński, a gościem będzie solistka koncertu Sara Dragan oraz dyrygent, dyrektor Filharmonii W-M Piotr Sułkowski. (na spotkanie - wstęp wolny)

Bilety na koncert do nabycia w kasie filharmonii wt-pt w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl Serdecznie zapraszamy na spotkanie oraz koncert

17 listopada (piątek) 2017 r. Filharmonia Warmińsko-Mazurska

„Kameralnie o koncercie” – sala kameralna ( II p.) – godz.18.00
Janusz Ciepliński– wprowadzenie do koncertu

Koncert symfoniczny – sala koncertowa godz.19.00

Piotr Sułkowski – dyrygent
Sara Dragan – skrzypce (Grand Prix XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego “Młody Paganini” – Legnica 2017, nagroda pozaregulaminowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Jean Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
Antonín Dvořák – VIII Symfonia G-dur op. 88


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #2375204 | 88.156.*.* 15 lis 2017 21:09

    Polecam,w przeciwienstwie do niektorych pseudomistrzowskich recitali,ktore sa kpina z melomanow.Albo kolezka z Krakowa ,albo nauczyciele-organisci ,ktorzy nie wystepuja kilkadziesiat lat-nudni ,nieciekawi i bez talentu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz