Koncert pt. "Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne"

2017-11-06 10:41:02 (ost. akt: 2017-11-06 10:49:26)
Koncert pt. Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

W wigilię Narodowego Święta Niepodległości w dniu 10 listopada 2017 roku (godz.19.00) będziemy mieli wyjątkową okazję, by wspólnie z chórem Cantores Varmienses i orkiestrą symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Tomasza Chmiela otworzyć muzyczny album z najpiękniejszymi polskimi pieśniami patriotycznymi.

W burzliwej historii Polski, owe pieśni, stworzone niekiedy przez anonimowych autorów stały się prawdziwymi, niematerialnymi pomnikami bohaterstwa i odwagi naszych Rodaków. Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pt. Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne rozpocznie Rota – pieśń do słów Marii Konopnickiej, z muzyką Feliksa Nowowiejskiego. Następnie w wykonaniu chóru i orkiestry symfonicznej (mamy nadzieję, że również publiczności) zabrzmią najpiękniejsze, najbardziej znane pieśni patriotyczne, takie jak: Bywaj dziewczę zdrowe, Witaj majowa jutrzenko, Ułani ułani, Ułan i dziewczyna, Maszerują strzelcy, My, Pierwsza Brygada, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani pod okienko, Rozszumiały się wierzby płaczące, Rozkwitały pąki białych róż, Czerwone maki , O mój rozmarynie, Warszawskie dzieci. Pieśni te, choć pochodzące z różnych okresów i wydarzeń historycznych łączy wspólna cecha – są po dziś dzień bardzo lubiane i chętnie śpiewane przez kolejne pokolenia Polaków.

Autorem aranżacji wszystkich utworów rocznicowego koncertu jest Tomasz Chmiel – dyrygent, pianista i producent muzyczny, absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej. Artysta szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Opracował z rękopisu głosy orkiestrowe i wykonał zapomnianą I Symfonię Artura Malawskiego. Zinstrumentował na orkiestrę symfoniczną cykl pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, a także wiele polskich pieśni patriotycznych, kolęd i piosenek przedwojennych. Większość tych opracowań została nagrana. Tomasz Chmiel jest gościnnym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Szczecińskiej, NOSPR. Współpracuje z Operą Krakowską. Przez lata związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie, Krakowską Operą Kameralną. Dyrygent Krakowskiej Młodej Filharmonii. Artysta poza krajem koncertował w Szwecji, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii oraz Korei Południowej.

Towarzyszący orkiestrze symfonicznej Chór Cantores Varmienses przygotował Benedykt Błoński, który z powodzeniem prowadzi ten zespół od 2009 roku. Chór występuje w Polsce i zagranicą odnosząc wiele sukcesów m.in. takich jak: I miejsce na Balkan Folk Festival 2010 w Kiten w Bułgarii czy Złote Medale w kategoriach musica sacra i pop music na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Lloret de Mar 2014 (Barcelona). Chór aktywnie uczestniczy w takich ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, Rok Feliksa Nowowiejskiego, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie Chór występuje w koncertach charytatywnych.,


10.11.(piątek) 2017 r. godz.19.00 sala koncertowa
Koncert pt. Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne

Wykonawcy:
Tomasz Chmiel – dyrygent
Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
(przygotowanie chóru Benedykt Błoński)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
W programie: pieśni patriotyczne


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #2370146 | 88.156.*.* 8 lis 2017 20:10

    Nawet nie wiem co napisać,czy w tej filharmonii w koncu wystąpi jakaś chociażby drugoligowa osoba??

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz