Wystawa na rocznicę urodzin redaktora

2017-10-18 10:53:43 (ost. akt: 2017-10-18 10:54:21)
Dom "Gazety Olsztyńskiej"

Dom "Gazety Olsztyńskiej"

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W Domu „Gazety Olsztyńskiej” przy Targu Rybnym w Olsztynie trwają prace nad modernizacją wystawy pt. „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939). Ekspozycja przedstawia historię „Gazety” i dzieje polskiej Warmii zapisane w publicystyce. Powstaje nowa aranżacja, stylizowana na starą drukarnię. Będzie można obejrzeć wnętrze pokoju redakcyjnego i chaty warmińskiej. Powstaje też kącik edukacyjny dla najmłodszych.

Na wystawie, obok tradycyjnych obiektów muzealnych, pojawią się również multimedia. Wśród nich rodzaj audioprzewodnika po wystawie, stworzony w konwencji opowieści redaktora Seweryna Pieniężnego. Poza tym pojawi się prezentacja multimedialna poszerzająca wiedzę o historii „Gazety Olsztyńskiej” i jej wydawcach. Aplikacja „Multimedialny zecer” umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z techniką pracy w tradycyjnej zecerni. Najmłodsi zaś będą mogli ubrać wirtualną lalkę w strój ludowy oraz mieszczański z lat 20. i 30. XX wieku.

Wernisaż zmodernizowanej wystawy odbędzie się 10 listopada 2017 r., w dniu 165. rocznicy urodzin Jana Liszewskiego – założyciela i pierwszego redaktora „Gazety Olsztyńskiej”. Otwarcie wystawy będzie więc okazją do przypomnienia oraz uczczenia jej twórcy i pierwszego wydawcy, ponieważ w powszechnej świadomości społecznej gazeta utożsamiana jest z rodziną Pieniężnych. Ponadto w 2017 roku przypada jubileusz 25-lecia powstania oddziału Muzeum Warmii i Mazur - Domu „Gazety Olsztyńskiej”.

Modernizacja wystawy „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939) została dofinansowana ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB