Mozart, Dvořák, Beethoven w Filharmonii

2017-05-05 11:40:55 (ost. akt: 2017-05-05 11:43:56)
Mozart, Dvořák, Beethoven w Filharmonii

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

W dniu 12 maja 2017r., o godz. 19.00 orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zagra pod batutą dyrygenta z Islandii Gudni A. Emilssona, zaś solistą w koncercie będzie wybitny polski wiolonczelista Tomasz Strahl. W jego wykonaniu usłyszymy Koncert h-moll op. 104 Antonína Dvořáka. Piątkowy koncert rozpocznie Uwertura do opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, a zakończy IV Symfonia B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena.

Gudni A. Emilsson urodził się w Reykjaviku. Jako stypendysta państwa Islandii odbył studia pianistyczne i dyrygenckie w Niemczech. Wśród licznych nagród, które otrzymał jako wybitnie uzdolniony dyrygent są nagrody: Herberta von Karajana w Salzburgu (Austria), Richarda Wagnera w Bayreuth (Niemcy), Award Lind Artist Award w Reykjaviku (Islandia), Masaryk Artist Award (Czechy). Jako dyrygent poprowadził orkiestry w krajach Europy, Afryki, Azji, oraz obu Ameryk. W latach 2000-2004 był głównym dyrygentem Orkiestry Kameralnej im. Jozefa Suka w Pradze. Od 1999r. jest także dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Orkiestry Kameralnej w Tübingen (Niemcy). Od 2005r. jest głównym dyrygentem orkiestry „Camerata Bohemica Prag” oraz nowo powstałej Tajlandzkiej Orkiestry Filharmonicznej w Bangkoku.

Tomasz Strahl w 1989 roku ukoń­czył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Jako sty­pen­dy­sta Rządu Austriackiego odbył roczne stu­dium pody­plo­mowe w Hochschule für Musik und dar­stel­lende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Jest laureatem wielu kon­kur­sów ogól­no­pol­skich i mię­dzy­na­ro­do­wych, m.in. I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał rów­nież nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC (1994). Od wielu lat pro­wa­dzi oży­wioną dzia­łal­ność kon­cer­tową wystę­pu­jąc z takimi orkie­strami, jak: Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Filharmonia Sofijska, Orquestra Sinfônica Municipal São Paulo (Brazylia) i in. Tomasz Strahl wystę­po­wał m.in. w Schauspielhaus (Berlin), Brucknersaal (Linz), St. John’s Smith Square (Londyn), Art Center (Tel Awiw), Toppan Hall (Tokio), Auditori (Barcelona), Sali im. Glinki w Sankt Petersburgu, w Teatrze Wielkim oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest Profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzow­skie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Arty­sta gra na instru­men­cie wyko­na­nym przez Leopolda Widhalma w Norym­ber­dze w roku 1778.

Bilety w cenie: normalny - 40 zł i ulgowy - 30 zł do nabycia pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii https://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/
12 maja 2017r. (piątek), godz. 19.00 sala koncertowa Filharmonii

Koncert symfoniczny
Gudni A. Emilsson (Islandia) – dyrygent
Tomasz Strahl – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
Antonín Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
(Allegro, Adagio ma non troppo, Allegro moderato)
Ludwig van Beethoven – IV Symfonia B-dur op. 60
(Adagio. Allegro vivace, Adagio, Menuetto. Allegro vivace, Finał. Allegro ma non troppo)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB