Pięciu autorów czeka na literacki Wawrzyn Warmii i Mazur. ZAGŁOSUJ!

2017-04-20 08:13:20 (ost. akt: 2017-04-24 13:41:03)
Pięciu autorów czeka na literacki Wawrzyn Warmii i Mazur. ZAGŁOSUJ!

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Nominacje do Wawrzynów Literackiej Nagrody Warmii i Mazur zostały przyznane. Wśród autorów są: poetka, publicysta, eseistka i autorka rodzinnej sagi.

Tegoroczna edycja Wawrzynu Nagrody Literackiej odbywa się po raz trzynasty. W tym roku kapituła nominowała utwory piątki autorów. Są to „Cno” — tom wierszy Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej, „Saga von Becków” Joanny Jax, „Krótkie historie” Ewy Kozłowskiej, „Jura” Katarzyny Matwiejczuk oraz „Creme de la Kreml” Wacława Radziwinowicza.

Kto twoim zdaniem powinien zostać laureatem Wawrzynu Nagrody Literackiej w 2017 roku?
Alicja Bykowska-Salczyńska za „Cno”
11.51%
Joanna Jax za „Sagę von Becków”
66.43%
Ewa Kozłowska za „Krótkie historie”
1.44%
Katarzyna Matwiejczuk za „Jurę”
8.15%
Wacław Radziwinowicz za „Creme de la Kreml”
12.47%


Alicja Bykowska-Salczyńska należy do kręgu poetów związanych ze stowarzyszeniem Borussia. Jej najnowszy tom wierszy jest poświęcony podróży na Wołyń, skąd pochodzą rodzice poetki. Joanna Jax jest autorką powieści naszpikowanych historycznymi wydarzeniami i niesamowitymi przygodami. Wywiad z pisarką opublikowaliśmy w ubiegłym roku w Gazecie. Z kolei „Krótkie historie” Ewy Kozłowskiej to eseje poświęcone kulturze, miastom i podróżom. Tytułowa „Jura” to opisana prozą, ale w poetycki sposób Jura Krakowsko-Częstochowska, gdzie kiedyś autorka Katarzyna Matwiejczuk mieszkała.
Wacław Radziwinowicz przez wiele lat był korespondentem „Gazety Wyborczej” w Rosji i został z tego kraju wydalony. Jego „Creme de la Kreml” to 172 opowieści o Rosji.


Zdobywców nagrody poznamy 17 maja. Swoją nagrodę przyzna kapituła złożona m.in. z dziennikarzy i znawców literatury. W sprawie Wawrzynu głos będą mogli zabrać czytelnicy i wybrać najlepszą — ich zdaniem — książkę. Już wkrótce będzie można głosować internetowo.


Przypomnijmy, że w ubiegłym roku kapituła swym Wawrzynem uhonorowała Erwina Kruka za tom wierszy „Nieobecność”. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce poetów zmarł 31 marca. Był to jego drugi Wawrzyn.
Z kolei nagrodę czytelników zdobyło „Nawrócenie czarownicy” Joanny Żamejć. Naszą faworytką była Marta Szarejko, autorka zbioru reportaży „Zaduch”, poświęconych trzydziestolatkom z małych miasteczek żyjącym w wielkich miastach. Sama Marta pochodzi z Bezled.

Wyróżnienie honorowe za szczególne walory edytorskie i poznawcze otrzymała w ubiegłym roku książka „Smerek. Życie za trzech”. Opowiadająca o Mirosławie Smerku, wybitnym olsztyńskim artyście książka, ukazała się z okazji wystawy zorganizowanej w BWA.


Wśród laureatów Wawrzynu z ubiegłych lat są m.in. Michał Olszewski, Tomasz Cichocki, Tomasz Białkowski, Mariusz Sieniewicz, Krzysztof Beśka, Kazimierz Brakoniecki, Kazimierz Orłoś i Włodzimierz Kowalewski.

Ewa Mazgal

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ttt #2227229 | 31.2.*.* 21 kwi 2017 13:05

  A gdzie Bożena Kraczkowska? Za wyjątkiem Radziwinowicza to kapituła znów poszła po najmniejszej linii oporu. Zabrakło tylko Sieniewicza w tym gronie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mirka #2226876 | 94.254.*.* 21 kwi 2017 00:09

  Jak dobrze, że pani Heleny Piotrowskiej nie ma wśród nominowanych. Przynajmniej zachowany poziom

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kebiz #2226434 | 88.156.*.* 20 kwi 2017 12:46

  Co z tego, ze książka o Mirku Smerku uzyskała honorowe wyróżnienie skoro praktycznie jest niedostępna dla czytelnika !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz