Nowowiejski, Szostakowicz, Panufnik. Koncert symfoniczny w filharmonii

2017-04-03 10:33:02 (ost. akt: 2017-04-03 10:43:36)
Nowowiejski, Szostakowicz, Panufnik. Koncert symfoniczny w filharmonii

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

7 kwietnia 2017 r. roku, o godz.19.00 melomani wysłuchają koncertu przygotowanego przez solistów, filharmoników warmińsko-mazurskich i Piotra Sułkowskiego zarówno na piątkowy koncert w Olsztynie jak i na występ 9 kwietnia w Filharmonii Narodowej.

Warszawski koncert w FN odbędzie się w ramach 21. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W programie obu koncertów publiczność usłyszy: dwie kompozycje Feliksa Nowowiejskiego - Uwertura do opery Legenda Bałtyku op. 28 oraz Marsz pretorianów cesarza Nerona z oratorium „Quo vadis” op. 13. Soliści wraz z orkiestrą pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentują: Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika w wykonaniu Patrycji Piekutowskiej, a Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową nr 1 c-moll op. 35 Dmitrija Szostakowicza wykonają Anika Vavić (Serbia) – fortepian i Tamás Pálfalvi (Węgry) – trąbka.

Patrycja Piekutowska jest wybitną skrzypaczką, która w tym roku obchodzi 20-lecie kariery artystycznej. Zagrała blisko 900 koncertów w 36 krajach świata. Występowała w tak prestiżowych salach jak m.in.: Teatro Colón w Buenos Aires, Sala São Paulo oraz Teatro Guaíra w Brazylii, Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, National Center for the Performing Arts w Pekinie, Tianjin Grand Theater, a także m.in. w filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Hamburgu, Kijowie, Belgradzie i innych. Nagrała 12 płyt CD, z czego 8 poświęconych muzyce polskiej głównie XX wieku. Za nagranie Capriccio Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Kompozytora otrzymała nagrodę płytową MIDEM Classic Award oraz nagrody w Belgii, Hiszpanii, Luxemburgu i we Włoszech.

Anika Vavić często koncertuje w wiedeńskich salach Musikverein i Konzerthaus. Do ostatnich, istotnych wydarzeń z udziałem pianistki należą: koncert z Orkiestrą Teatru Maryjskiego pod batutą Valery’ego Gergieva w Belgradzie podczas pierwszego występu tej orkiestry w Serbii, koncerty z Radiową Orkiestrą Symfoniczną we Wiedniu i Frankfurcie, tournée ze Szkocką Orkiestrą Kameralną, debiut z London Philharmonic i Vladimirem Jurowskim podczas BBC Proms w Londynie i Festiwalu Enescu w Bukareszcie oraz ponowna współpraca z Filharmonią Monachijską pod dyrekcją Paavo Järviego.

25-letni Tamás Pálfalvi jest wirtuozem trąbki, posiadającym również także niezwykłą osobowość sceniczną połączoną z wyjątkowym zrozumieniem muzyki. Te atrybuty przyniosły mu I miejsce podczas Fanny Mendelssohn Förderpreis – niemieckiego konkursu, którego celem jest nie tylko nagradzanie zdolności wykonawczych młodych muzyków, ale także ich umiejętności koncepcyjnych i kreatywności. Artysta zdobył także WEMAG Soloist Award podczas Festiwalu w Mecklenburg-Vorpommern. Debiutancką płytę „Agitato” Tamás Pálfalvi nagrał w 2015 roku wraz z Orkiestrą Kameralną im. Franza Liszta. Artysta połączył na niej bezproblemowo dzieła Vivaldiego, Telemanna i Händla ze współczesnymi kompozycjami Ligetiego, Kagela i Dubrovaya. Album zebrał doskonałe recenzje krytyki oraz melomanów.
Troje wspaniałych solistów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprasza publiczność Olsztyna (7.04.) i Warszawy (9.04.) do wysłuchania utworów Nowowiejskiego, Panufnika i Szostakowicza. Serdecznie zapraszamy

Bilety do nabycia w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii https://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/

7 kwietnia 2017, piątek, godz. 19.00 sala koncertowa Filharmonii W-M
Koncert symfoniczny
oraz
9 kwietnia 2017, niedziela, godz. 12.00
Koncert symfoniczny w ramach 21. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
w Warszawie „Beethoven i sztuki piękne”.

Piotr Sułkowski – dyrygent
Patrycja Piekutowska – skrzypce
Anika Vavić (Serbia) – fortepian
Tamás Pálfalvi (Węgry) – trąbka

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Feliks Nowowiejski – Uwertura do opery Legenda Bałtyku op. 28
Andrzej Panufnik – Koncert skrzypcowy
Dmitrij Szostakowicz – Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową
nr 1 c-moll op. 35

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB