Koncert symfoniczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2017-01-30 12:20:08 (ost. akt: 2017-02-02 14:09:03)
Koncert symfoniczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W piątek 3 lutego 2017 r. zapraszamy do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej na koncert symfoniczny. Początek godz. 19.

UWAGA! Z powodu choroby w koncercie symfonicznym w dniu 3 lutego nie wystąpi Pani Olga Pasiecznik. Jako solistkę usłyszymy tego wieczoru znakomitą sopranistkę - Panią Aleksandrę Zamojską. Za zmianę serdecznie przepraszamy!

Filharmonia Warmińsko-Mazurska dziękuje Pani Aleksandrze Zamojskiej za podjęcie się nagłego zastępstwa.

Aleksandra Zamojska działalność artystyczną rozpoczęła w Theatre des Champs-Èlysses w Paryżu jako Królowa Nocy i w Montpellier jako Pamina. Repertuar koncertowy artystki obejmuje liczne kompozycje od baroku do współczesności.

Jest solistką katedry w Salzburgu oraz współpracuje z archiwum M. Haydna- często wykonując nowo odkryte dzieła kompozytorów baroku. Interpretowała partie sopranowe napisane specjalnie dla niej: w 2007 w Madrycie w spektaklu "Zangezi"  H. Parra; a w 2008 roku z Ensemble Orchestral de Paris - w  oratorium "Et iterum venturus est" P. Bannistera.

W 2011 w Wiedniu została uhonorowana nagrodą „ Złotej Sowy“ za działalność artystyczną upowszechniającą kulturę polską za granica.

W roku 2010 odtwarzała jedyna rolę żeńską w światowej premierze opery "Koukourgi" L. Cherubiniego w Klagenfurcie. Z Bamberger Symphoniker pod dyrekcja S.Vladara wykonała cykl pieśni "Chantefleurs et Chantefables" W. Lutosławskiego transmitowane w Bayrischen Rundfunk.
   
W maju 2011 podczas festiwalu w Herrenhausen wystąpiła w przygotowanym dla niej performance-monodramie "Semele" Händla z kostiumami V. Westwood w reżyserii L.Engels i Kaleidoscop Ensemble. Spektakl został zaprezentowany na Sydney Festival oraz Tongyeong TIMF (Korea). W Maribor pod dyrekcją R. Tognetti brała udział w spektakl audiowizualnym z dziełami A. Pärta i M. Feldmann.

W latach 2011-13 Aleksandra Zamojska zaangażowana była jako solistka w Teatrze we Freiburgu. W roku 2014, zaproszona została przez austriackiego reżysera R. Freya, oraz W. Katschnera do odtworzenia partii Iphigenii w „Iphigenia auf Tauride“ T. Traetty. Było to pierwsze wykonanie tej opery od 300 lat , odbyło się na barokowym festiwalu Winter in Schwetzingen. Iphigenia została powtórzona latem 2014 roku w Erlangen na Gluckfestspiele.
Na Gluckfestspiele w Erlagen Zamojska interpretowała role Heleny w „Paride et Helena“ Glucka. W październiku 2014 zaprezentowała się w „La voix humaine“ Poulenca w reżyserii K. Bohna. Ta produkcja zapoczątkowała współpracę w ramach Theatergruppe Eigenregie.

W latach 2015-16 brała udział w Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdrój, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. Obecnie przygotowuje partie Susanny w operze “ Santa Susanna“ Paula Hindemitha.


Bilety w cenie 50 zł normalny i 40 zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz.10-10 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/

3 lutego 2017, piątek, godz. 19.00 sala koncertowa filharmonii

Koncert symfoniczny

Wykonawcy:
Przemysław Fiugajski – dyrygent
Aleksandra Zamojska – sopran
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Joseph Haydn – Berenice, che fai? (Kantata Scena di Berenice)
Ludwig van Beethoven – Uwertura Coriolan op. 62
Ludwig van Beethoven – Ah, perfido! Scena i aria na sopran i orkiestrę op. 65; C-dur
Franz Schubert – IV Symfonia c-moll Tragiczna

***
Olga Pasiecznik ma w repertuarze ponad 40 partii operowych m.in. operach Monteverdiego, Glucka, Händla, Mozarta, Webera, Bizeta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Biset'a, Debussy'ego, Czajkowskiego oraz kompozytorów współczesnych. Występuje również w repertuarze kameralnym oraz w recitalach z siostrą pianistką Natalią Pasiecznik, licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Australii. Artystka jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych w s'Hertogenbosch -Holandia (1994 - II nagroda), im. Mirjam Helin w Helsinkach (1999 - II nagroda) oraz im. Królowej Elżbiety w Brukseli (2000 - III nagroda, nagroda specjalna w dziedzinie muzyki oratoryjnej oraz nagroda publiczności).

Została wyróżniona także w Polsce - Paszportem tygodnika „Polityka” (1997), nagrodami Fryderyka” za najlepsze nagrania solowe w 1997 i 2004 roku (Pieśni kurpiowskie Szymanowskiego i Chantefleurs et Chantefables Lutosławskiego), nagrodą Orfeusz festiwalu „Warszawska Jesień” (1999), Złotym Krzyżem Zasługi (2001) oraz Nagrodą im. A. Hiolskiego (2004) za najlepszą kobiecą rolę operową. W 2005 i 2010 roku została nominowana przez międzynarodowy magazyn operowy „Opernwelt” do tytułu „Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego”. W 2006 roku artystka otrzymała nagrodę monachijskiego festiwalu Opernfestspiele, w 2007 - nagrodę im. C.K. Norwida. W 2012 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi R.P.W swoim dorobku fonograficznym ma ponad zrealizowanych 50 wydawnictw CD i DVD.

Dyrygent koncertu, Przemysław Fiugajski studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie dyrygenturę w klasie prof. Tomasza Bugaja oraz klawesyn w klasie prof. Elżbiety Stefańskiej. Od września 2003 roku pracuje w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie uczestniczył w realizacjach kilkunastu oper, współpracując z plejadą wybitnych polskich wokalistów, m. in. z Olgą Pasiecznik, Anną Radziejewską, Martą Boberską, Jerzym Artyszem, Wojciechem Gierlachem, Arturem Rucińskim. Przemysław Fiugajski jest autorem dramatów. Jego debiutanckie Wariacje bernhardowskie zwyciężyły w konkursie zorganizowanym w ramach festiwalu EuroDrama we Wrocławiu (2004).


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB