Najciekawsze komiksy 2016 roku

2017-01-01 10:00:00 (ost. akt: 2017-01-01 13:28:13)
Najciekawsze komiksy 2016 roku

Autor zdjęcia: Materiały wydawcy

W 2016 roku ukazało się na polskim rynku mnóstwo ciekawych pozycji komiksowych. Spośród nich wybraliśmy sześć najciekawszych pozycji przeznaczonych dla dojrzałego czytelnika. Zapraszamy do lektury naszego subiektywnego przeglądu.

Miracleman

To jeden z najciekawszych komiksów, skierowanych do dojrzałych odbiorców, jaki w tym roku pojawił się na polskim rynku wydawniczym. To także jedna z ważniejszych pozycji komiksowych powstałych w latach 80. XX wieku. Autorem scenariusza jest Allan Moore, wybitny brytyjski scenarzysta, który zmienił oblicze amerykańskiego komiksu. Jednak oprócz serii „Watchman”, to właśnie jego wersja „Miraclemana” uważana jest za najwybitniejsze dzieło brytyjskiego scenarzysty. Jest to komiks trudny, momentami poetycka narracja prowadzona jest w kilku płaszczyznach czasowych. Allan Moore na kilkuset stronach komiksu dokonuje dekonstrukcji mitu superbohatera. „Miracleman” to idealny przykład na to, że w odpowiednich rękach superbohaterska seria może zamienić się wybitne dzieło.

Wydawnictwo Mucha Comics

Elektra: Assassin

Frank Miller i Bill Sienkiewicz to kultowi twórcy komiksowi. Co może powstać z ich kolaboracji? Dzięki serii klasycznych historii Marvela wydawanych przez Egmont możemy to sprawdzić. „Elektra: Assassin” to pierwotnie wydana w latach 80.XX wieku historia, w której nieskrepowana wyobraźnia Millera spotyka się z szalonymi wizjami Sienkiewicza. Rysownik na planszach przekracza kolejne granice komiksu, łamiąc przy tym tradycyjną narrację. Wykorzystuje do tego przeróżne techniki. „Elektra: Assassin” od strony graficznej zachwyca nawet po niemal 30 latach. Autorzy prowadzą czytelnika przez pokręcone wątki na pograniczu historii szpiegowskiej i horroru. Poznajemy przy tym lepiej historię Elektry, bohaterki stworzonej w serii „Daredevil” przez Franka Millera.


Wydawnictwo Egomont

SAGA

„Saga” to jedna z najciekawszych, wydawanych obecnie serii w Stanach Zjednoczonych. Brian K. Vaughn wraz z Fioną Staples stworzył idealnie dopracowany alternatywny świat, trawiony dokładnie przez te same choroby co nasz. „Saga” to szalona wariacja na temat space opery, w której poznajemy historię zakazanej miłości przedstawicieli walczących ze sobą ras: Alany i Marko, którzy ukrywają się przed władzami obu stron galaktycznej wojny. W 2016 roku nakładem Mucha Comics ukazały się dwa tomy tego komiksu (czwarty piaty), a wiosną ma ukazać się tom szósty. W USA jak na razie ukazało się siedem zebranych tomów serii, a nakładem Image Comics co miesiąc ukazują się kolejne zeszyty. „SAGA” to świeże spojrzenie na gatunek jakim jest science fiction. Poza tym jest to piekielnie dobrze napisany i narysowany komiks.


Wydawnictwo Mucha Comics

Outcast: Otacza go ciemność

Robert Kirkman jest twórcą kultowej serii komiksowej „Walking Dead”, na podstawie której powstał serial pod tym samym tytułem. Jednak opowieści o zombiakach to nie jest jedyna seria komiksowa nad którą pracuje obecnie amerykański scenarzysta. Nakładem wydawnictwa Image Comics ukazuje się seria „Outcast”. Jest to kameralny horror, który jest pretekstem dla Kirkmana do snucia opowieści o mieszkańcach małej społeczności i ich dramatach. Czyli to, w czym scenarzysta czuje się najlepiej. Główny bohater Kyle Barnes w dzieciństwie jest świadkiem opętania swojej matki. Okazuje się jednak, że nie był to odosobniony przypadek, a on sam posiada zdolności, dzięki którym może pomóc inny opętanym. Na podstawie komiksu powstał serial, który miał premierę w 2016 roku.


Wydawnictwo Mucha Comics

Velvet

Co dzieje się ze szpiegami kiedy wygasa ich licencja na zabijanie? Czy oglądają zachody i wschody słońca popijając herbatę z miodem? Niektórzy, tak jak Velvet Tempelton zostają w agencji w innej roli. Bohaterka komiksu Eda Brubakera pracuje jako sekretarka w tak tajnej organizacji, że większość agencji wywiadowczych traktuje jej istnienie jako legendę miejską. Velvet Tempelton na własna rękę próbuje wyjaśnić śmierć najlepszego agenta. Podąża tropem zabójcy. W trakcie śledztwa okazuje się, że tak naprawdę nie chodzi o jedno zabójstwo, a o tajemnicę sprzed kilkunastu lat, której częścią jest sama Velvet. W 2016 roku w Polsce ukazały się dwa pierwsze tomy tej szpiegowskiej historii stworzonej przez Eda Brubakera i narysowanej przez Steve'a Eptinga.


Wydawnictwo Mucha Comics

Michał Krawiel

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB