Mistrzowski recital fortepianowy w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2016-10-17 15:05:20 (ost. akt: 2016-10-18 15:06:18)
Mistrzowski recital fortepianowy w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W kolejnym mistrzowskim recitalu fortepianowym w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej 21 października 2016r. o godz.19.00 wystąpi Pierluigi Camicia. Włoski pianista zaprezentuje kompozycje: Aleksandra Skriabina – Sonatę nr 4 op.30, Claude’a Debussy’go – 6 Etiud z II zeszytu oraz Modesta Musorgskiego cykl 10-ciu miniatur fortepianowych „Obrazki z wystawy”. I ta ostania pozycja programu zapewne stanie się magnesem przyciągającym publiczność recitalu.

„Obrazki z wystawy” to jedno z najsłynniejszych dzieł w historii muzyki zainspirowanych malarstwem. To również swego rodzaju hołd, jaki Modest Musorgski złożył malarzowi, Wiktorowi Hartmannowi. Jego niespodziewana śmierć pobudziła kompozytora do stworzenia w 1874 roku muzycznych “kopii” obrazów swego przyjaciela. Muzycznym miniaturom Musorgski nadał tytuły tożsame z ich malarskimi pierwowzorami, przeplatając je niekiedy charakterystycznym tematem „Promenady”, która otwiera również cykl miniatur. Swoją popularność kompozycja zawdzięcza również wersji symfonicznej, genialnie zinstrumentowanej przez Maurycego Ravela. Publiczność zaznajomiona z symfoniczną wersją „Obrazków z wystawy” tym chętniej wysłuchać powinna fortepianowego oryginału.

Pochodzący z Apulii Pierluigi Camicia rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. W 1962 roku, mając dziesięć lat zdobył pierwszą nagrodę na prestiżowym konkursie "ENAL" w La Spezia. Jako 21-latek zdobył pierwszą nagrodę na jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych we Włoszech: Città di Treviso i rozpoczął solową karierę pianistyczną, koncertując we Włoszech i w Europie.

Pierluigi Camicia, jest laureatem konkursów im. A. Busoniego i F. Chopina. Zatrudniony przez Maestro Nino Rota, w wieku 20 lat zostaje profesorem Konserwatorium w Bari. Dzięki swojej wyjątkowej pracy pedagogicznej wykształcił całe pokolenie pianistów, w tym Benedetto Lupo, laureata Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna w Fort Worth. Maestro Camicia głównie skupia się na koncertach solowych, a jego kunszt został entuzjastycznie oceniony przez takich artystów jak: Rostropowicz, Ciccolini, Vasary i Franco Ferrara. Oprócz recitali solowych występuje także jako kameralista.

Współpracuje z wiolonczelistą Michaelem Flaksmanem od roku 1982. Zespół występuje podczas europejskich festiwali oraz w USA. Wspólnie nagrali dzieła G. Faurè na płycie CD zatytułowanej ABEGG. Camicia koncertował m.in. z: Nina Beilina, Ruggero Ricci, Melina Mandozzi, Angelo Persichilli, Sebastian Quartett, Trio di Roma. Występował jako solista z orkiestrami prowadzonymi przez Gabriele Ferro, Samuel Friedman, Tamas Gal, Walter Proost Gabriele Gandini, Mario Gusella, Massimo Biscardi w najważniejszych teatrach włoskich i europejskich.

Prowadził również kursy pianistyczne oraz poświęcone muzyce kameralnej w Europie (Włochy, Niemcy, Chorwacja, Francja) oraz w USA (Cleveland, Salt Lake City, Fresno, Arlington). Obecnie Pierluigi Camicia jest dyrektorem artystycznym festiwalu jazzowego pod nazwą Talos Festiwal w Ruvo di Puglia. Od 2007 roku prof. Pierluigi Camicia jest dyrektorem Konserwatorium Tito Schipa w Lecce.


Serdecznie zapraszamy !

Bilety w cenie: normalny - 40 zł i ulgowy - 30 zł do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=333


21 października 2016/piątek/godz.19.00/sala koncertowa filharmonii
Mistrzowskie Recitale Fortepianowe - Pierluigi Camicia (Włochy) - fortepian


Program:
Aleksander Skriabin - Sonata nr 4 op. 30 (Andante, Prestissimo volando)
Claude Debussy - 6 Etiud z II zeszytu.

etiuda VII “pour les Degrés chromatiques”
etiudaVIII “pour les Agréments”
etiuda IX “pour les Notes répétés”
etiuda X “pour les Sonorités opposes
etiuda XI “pour les Arpéges composes
etiuda XII “pour les Accords


Modest Musorgski – Cykl 10 miniatur fortepianowych „Obrazki z wystawy”
Promenada
I. Gnom
II. Stary zamek
III. Tuileries
IV. Bydło
V. Taniec kurcząt w skorupkach
VI. Samuel Goldenberg i Szmul
VII. Rynek w Limoges
VIII. Katakumby
IX. Chatka na kurzej stopce
X. Wielka Brama Kijowska


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #2092107 | 88.156.*.* 19 paź 2016 10:18

    Buahahahahha!Mistrzowski????Przekonacie się sami ,jaki z niego mistrz!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz