X Festiwal Gitarowy Joaquina Rodrigo w Olsztynie

2016-06-22 12:39:47 (ost. akt: 2016-06-22 12:42:12)
 X Festiwal Gitarowy Joaquina Rodrigo w Olsztynie

W dniu 26 czerwca 2016 r. (niedziela), o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii rozpocznie się X Festiwal Gitarowy Joaquina Rodrigo w Olsztynie. W koncercie inaugurującym Festiwal wystąpią: orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego oraz soliści: Justyna Sobczak – gitara i Marcin Dylla – gitara. W programie dwie kompozycje Joaquín”a Rodrigo - Concierto de Aranjuez na gitarę z orkiestrą oraz Fantasia para un gentilhombre (Fantazja dla szlachcica) na gitarę z orkiestrą.

Concierto de Aranjuez (wyk. M. Dylla) na gitarę i orkiestrę Joaquina Rodrigo (1901-1999) to jeden z największych koncertowych przebojów na gitarę z orkiestrą, najsłynniejsze dzieło mistrza hiszpańskich barw i rytmów, pełne – zwłaszcza jego sławna część druga – tajemniczego, wyrafinowanego czaru. Co ciekawe, Rodrigo w późniejszych latach życia narzekał na powierzchowny stosunek cudzoziemców do muzyki hiszpańskiej, zarzucając im, że oczekują oni, jak turyści, tylko kilku najprostszych espaniolismos, melodyjnych „hiszpańskich” zwrotów.

A sam uosabiał jeden z najklasyczniejszych przypadków muzycznego tradycjonalizmu w wieku XX. Przeżył zaś dokładnie cały ten wiek: urodził się w roku 1901, zmarł w 1999. Ociemniały od czwartego roku życia w wyniku przebytej błonicy, po latach wspominał: Myślę, że ta choroba, utrata wzroku, była wehikułem, który poprowadził mnie na drogę muzyki. I całe swe długie życie pozostał wierny stylistyce mistrzów z czasów młodości: Albeniza, Granadosa, de Falli – czyli właśnie tych, którzy ów „hiszpański” język muzyczny współtworzyli.

W konserwatywnym duchu, w ultrakonserwatywnej Hiszpanii, w roku 1939 stworzył swoiste arcydzieło. „Concierto de Aranjuez” to kwintesencja kwintesencji tego pojęcia „hiszpańskości”, nad którym on sam publicznie ubolewał, ale widać znalazł dostatecznie dużo ważnych dla siebie powodów, by pójść tą samą drogą. „Ogrody Aranjuezu”, gdzie mieściła się letnia rezydencja królów, to miejsce symboliczne dla Hiszpanów, znane także w literaturze światowej. Każdy miłośnik klasycznego dramatu pamięta, iż już pierwsze zdanie dramatu Schillera „Don Carlos” mówi o tym, że „Aranjuezu piękne dni skończone, król wraca do Madrytu”...

W późniejszych latach Rodrigo, zasłużony dla hiszpańskiej kultury i bardzo wpływowy, a zarazem całkowicie obojętny na nowe prądy i kierunki w muzyce XX stulecia, narażał się na niejeden zarzut ze strony młodych twórców, oskarżających go wręcz o zatrzymywanie rodzimej muzyki w rozwoju.

Lecz on wolał pozostać w „ogrodach Aranjuezu”, niż wracać do Madrytu. I pod koniec życia sędziwy mistrz doczekał się adekwatnej nagrody. W roku 1991 król Juan Carlos obdarzył go tytułem „Markiza Ogrodów Aranjuezu” – „Marques de los Jardines de Aranjuez”.

Fantazja dla szlachcica (wyk. J. Sobczak), Joaquina Rodrigo powstała w roku 1954, dedykowana wybitnemu gitarzyście Andrésowi Segovii. Całość opiera się na cytatach tańców dworskich z XVII wieku, wyjętych z dzieła kompozytora Gaspara Sanz (1640-1710). Stamtąd pochodzą również tytuły poszczególnych części. Rzecz prędko została przez publiczność uznana za utwór będący – obok „Concierto de Aranjuez” – kolejnym wzorem „hiszpańskich” klimatów w muzyce.

Bilety w cenie 40zł normalny, 30 zł ulgowy do nabycia w kasie lub poprzez stronę internetową Filharmonii;

Kolejne wydarzenia artystyczne festiwalu w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej to Recitale gitarowe w dniach 28,29,30 czerwca oraz 1 i 2 lipca 2016 r., o godz.19.00 ( plakat ze szczegółami w załączeniu)

26 czerwca 2016 (niedziela), godz. 18.00 sala koncertowa Filharmonii

X Festiwal Gitarowy Joaquina Rodrigo w Olsztynie
Piotr Sułkowski – dyrygent
Marcin Dylla – gitara
Justyna Sobczak – gitara
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej


W programie: Joaquín Rodrigo


Concierto de Aranjuez na gitarę z orkiestrą (wyk. Marcin Dylla)
Allegro con spirito
Adagio
Allegro gentile


Fantasia para un gentilhombre (Fantazja dla szlachcica) na gitarę z orkiestrą (wyk. Justyna Sobczak)
Villano y Ricercare
Españoleta y Fanfare de la Caballería de Nápoles
Danza de las Hachas
Canario
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB