Dwa Orfeusze, 199 tomików wierszy

2016-05-19 12:09:26 (ost. akt: 2016-05-19 12:10:32)
Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu

Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu

Autor zdjęcia: Marta Zysk

Autorzy zgłosili do ogólnopolskiej Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego Orfeusz aż 199 tomików wierszy. Jurorzy wybrali 20 z nich. Kto wygra?

Wojciech Kass, poeta, dyrektor Muzeum Gałczyńskiego w Praniu i sekretarz nagrody, przyznaje, że liczba kandydatów jest rekordowa. — Największa w pięcioletniej historii konkursu — mówi. — Paradoksalnie im mniej ludzi czyta, tym więcej pisze. Ale jurorzy, którym przewodzi prof. Jarosław Ławski, nie mieli wątpliwości, które z tomików zakwalifikować do konkursu. Wybrano 20 z nich. 10 czerwca poznamy finałową piątkę. Wtedy też dowiemy się, kto otrzymał Mazurskiego Orfeusza. Do tej nagrody nie ma nominacji.

Wręczenie ogólnopolskiego Orfeusza zaplanowano na 2 lipca w Praniu. Wśród 20 autorów są m.in. Uta Przyboś i Jakub Kornhauser. — Tak, to dzieci znanych poetów Juliana Przybosia i Juliana Kornhausera — mówi Kass. Starsze pokolenie reprezentuje Jarosław Marek Rymkiewicz i jego tom „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie”. — Poeta zapowiedział, że to już ostatni — dodaje Kass.

Tegoroczny sezon kulturalny w Praniu to nie tylko koncert z okazji wręczenia Orfeusza. Tego lata w leśniczówce wystąpią m.in. Jerzy Radziwiłłowicz, Andrzej Seweryn, Danuta Stenka, Stanisława Celińska i Mirosław Zbrojewicz.

MZG


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB