Noc Muzeów 2016: Film, wystawy i koncert do północy w BWA w Olsztynie

2016-05-04 19:00:23 (ost. akt: 2016-05-04 15:37:12)
Noc Muzeów 2016: Film, wystawy i koncert do północy w BWA w Olsztynie

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Jeden z ważniejszych polskich fotoreporterów, reporter wojenny, laureat prestiżowych nagród, który fotografował wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, Afryce, a także przewrotu w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni czy Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji — Krzysztof Miller będzie gościem Nocy Muzeów w BWA w Olsztynie.

Nocne spotkania ze sztuką weszły już w krew wielbicielom malarstwa, fotografii, rzeźby, nowoczesnych technologii... Kolejna Noc Muzeów zbliża się wielkimi krokami. W sobotę (14 maja) po zmierzchu swoje drzwi otworzy dla zwiedzających BWA Galeria Sztuki w Olsztynie. Od 18 do 24 na olsztynian będą czekały spotkania, wystawy, projekcje filmów, koncerty. Szczegóły znajdziecie w programie poniżej.

Noc Muzeów 2016
14 maja (sobota), godz. 18:00 – 24:00
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, al. Piłsudskiego 38


PROGRAM:


>>> godz. 18:00 — Spotkanie z Krzysztofem Millerem i pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego „W oku Boga” (reż. Wojciech Królikowski, Polska, 2012, 22 min). Spotkanie poprowadzi dr hab. Andrzej Kucner (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).

Krzysztof Miller, autor filmu i wystawy „Niedecydujący moment”, jest jednym z ważniejszych polskich fotoreporterów, reporterem wojenny, laureatem prestiżowych nagród. Fotografował wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, Afryce, a także przewrotu w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni czy Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji. W 2013 r. opublikował książkę "13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego". Jest stowarzyszony w Związku Polskich Artystów Fotografików.


>>> godz. 20:00 — Koncert pod kopułą Planetarium: Maciek Szymczuk (AABZU)

Maciek Szymczuk splata ambient, psychodelię, muzykę etniczną i eksperymentalną elektronikę w atmosferyczną muzykę na pograniczu snu i jawy. Twórczość jest dla niego zawsze podróżą w głąb siebie, poszukiwaniem wewnętrznego światła. W duecie z Zenialem (Łukaszem Szałankiewiczem) tworzą AABZU — różnobarwną muzyczną miksturę, która zabiera słuchacza w wyjątkowo egzotyczną podróż.

Najnowsza solowa płyta Maćka Szymczuka to dziesięć utworów składających się na muzyczną opowieść o mitologicznej Kasandrze i śmierci jako sile wszechogarniającej i nieuniknionej. Mimo mrocznego tematu, płytę przepełniają jasne i przestrzenne utwory, nastrojowe ambientowe pejzaże splatają się tu z melodyjnymi kompozycjami. Medytacyjna, czasami transowa aura towarzyszy nam przez całą czterdziestominutową – wyłącznie instrumentalną – płytę, na której słyszymy brzmienia m.in. instrumentów smyczkowych, dętych i perkusyjnych. Obecnie nagrywa kolejną płytę, która powinna ukazać się w 2017 roku.


>>> Zwiedzanie aktualnych wystaw:

Krzysztof Miller „Niedecydujący moment” (fotografia)
Tytuł wystawy nawiązuje do słów Cartier-Bressona, który twierdził, że w fotografii to moment decyduje o postrzeganiu przez obraz historii, która się zadziała przed obiektywem aparatu fotograficznego. „Niedecydujący moment” to wystawa prezentująca fotografie wykonane przez Krzysztofa Millera na przestrzeni 25 lat pracy w „Gazecie Wyborczej”. Ćwierć wieku uczestniczenia w konfliktach zbrojnych, ćwierć wieku bycia świadkiem scen, które większość z nas zna wyłącznie z filmów. Czym są prezentowane na wystawie prace? Ilustracją, dokumentem, a może świadectwem? Czy mają w sobie wymiar moralizatorski? Czy reporter wojenny ma prawo oceniać udokumentowane przez niego sceny życia, które de facto jego życiem nie są? „Niedecydujący moment” stanie się momentem decydującym dla każdego odwiedzającego wystawę. Decydującym o nas i o świecie, w którym oprócz pełnienia biernej roli obserwatora jesteśmy także jego aktywnym uczestnikiem.

Grzegorz Klaman „Fear and trembling / Bojaźń i drżenie”
Tytuł wystawy nawiązuje do rozprawy znanego duńskiego filozofa, Sørena Kierkegaarda pt. „Bojaźń i drżenie. Choroba na śmierć” z 1843 roku, w której autor rozprawia o związkach etyki z religią i pyta o zasadność realizowania powinności względem Boga wbrew ogólnie przyjętej moralności. Wystawa prezentuje trzy klęczące pod ścianą, delikatnie poruszające się postacie, symbolizujące największe religie świata: chrześcijaństwo, judaizm oraz islam i została zrealizowana na zamówienie Schmidt Art Center of Florida Atlantic University. Odnosi się do tematów globalnych, tworząc subtelny komentarz na temat walki o władzę i przywództwo pomiędzy trzema największymi religiami monoteistycznymi – temat wciąż aktualny i budzący emocje, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Europie.

W programie również kiermasz wydawnictw BWA.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB