Rusza Olsztyńskie Obserwatorium Kultury. Najpierw koncert Zimpla, potem dyskusja o kulturze w Europie

2016-04-05 18:00:00 (ost. akt: 2016-04-05 15:31:48)
Rusza Olsztyńskie Obserwatorium Kultury. Najpierw koncert Zimpla, potem dyskusja o kulturze w Europie

Autor zdjęcia: Justynaja Worska Photography

Koncertem Wacława Zimpla, jednego z najzdolniejszych klarnecistów jazzowych oraz dyskusją o książce "Koniec kultury - koniec Europy" swoją działalność zaczyna Olsztyńskie Obserwatorium Kultury. Od soboty (16 kwietnia) pod lupę trafią wszelkie przejawy sztuki w regonie.

Obserwatorium będzie zajmować się kulturą na kilku płaszczyznach. Platformą wymiany doświadczeń mają być spotkania z przedstawicielami instytucji, twórcami niezależnymi, artystami, animatorami, a przede wszystkim mieszkańcami.

Olsztyńskie Obserwatorium Kultury to również cykl debat, dyskusji na temat aktualnych problemów, to spotkania z wydawcami i dyskusje o nowościach wydawniczych. Pod lupę trafi nie tylko kultura popularna, ale też ambitna muzyka, nowa literatura i filozofia.

Wstęp na pierwsze spotkanie obserwatorów jest wolny, bo w założeniu mieszkańcy regionu mają mieć możliwość udziału w ważnych i aktualnych dyskusjach, w alternatywnych muzycznych wydarzeniach, spotkaniach z ciekawymi autorami.

Koncert Wacława Zimpla
16 kwietnia (sobota), godz. 19:00

Sala Kameralna, Kamienica Naujacka, parter
ul. Dąbrowszczaków 3, Olsztyn

Wacław Zimpel — polski klarnecista i kompozytor, doceniany zarówno na rodzimej, jak i światowej scenie improwizatorów. Od początku kariery towarzyszą mu pozytywne recenzje w polskich i zagranicznych mediach oraz prestiżowe wyróżnienia. W swoich poszukiwaniach nie boi się wyzwań i nieustannie stawia sobie nowe. Świadczą o tym jego liczne i różnorodne, międzynarodowe projekty, sięgające m.in. do muzycznych tradycji Indii, Japonii czy Maroko.

Konsekwencją solowego projektu muzyka jest wydanie albumu w 2016 roku. Płyta zatytułowana „Lines” ukazała się w lutym nakładem krakowskiego wydawnictwa Instant Classic.TO KONIEC?
Dyskusja wokół książki "Koniec kultury - koniec Europy" pod red. Pascala Gielena
16 kwietnia (sobota), godz. 20:00

Informacja Kulturalna MOK, Kamienica Naujacka
wejście od ulicy Mrongowiusza
ul. Dąbrowszczaków 3, Olsztyn

W ciągu ostatniego dziesięciolecia Unia Europejska popadła w przewlekły kryzys polityczny i ekonomiczny. Na planie politycznym Europa traci publiczne poparcie. Konstytucja europejska została odrzucona przez mieszkańców kilku państw członkowskich wspólnoty. Politykę europejską postrzega się jako nie dość demokratyczną, a Bruksela kojarzy się z biurokracją i brakiem transparentności.

Na planie gospodarczym, od czasów kryzysu finansowego w 2008 roku, spada poziom wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi. Wiara we wspólną walutę euro nie jest już czymś oczywistym, podobnie jak poczucie solidarności pomiędzy poszczególnymi krajami.

Lektura analiz i dyskusji dotyczących kryzysu każe stwierdzić, że ograniczają się one zwykle do roztrząsania kwestii gospodarczych i społecznych. W zbiorze tekstów No Culture, No Europe, który w polskim tłumaczeniu ukazuje się z przedmową Kuby Szredera, interdyscyplinarny zespół teoretyków, artystów i naukowców formułuje tezę, że prowadzone polemiki pomijają istotny element życia społecznego — kulturę.

Co więcej, autorzy tekstów wybranych przez Pascala Gielena, redaktora książki i dyrektora centrum badawczego Arts in Society, uważają brak zainteresowania kulturą za główną przyczynę trawiącego Unię kryzysu. Koniec kultury, koniec Europy nie służy jedynie krytycznej analizie obecnej sytuacji – wielu autorów proponuje również wprowadzenie konkretnych zmian.


Goście dyskusji:

Roman Kurkiewicz — dziennikarz, redaktor wielu mediów („Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Życie Warszawy”, telewizje, radia). Autor „Pod tytułem. Program o książkach i czytaniu” w Radiu TOK FM, felietonista „Przekroju” („Lewomyślnie”), wykładowca dziennikarstwa w Collegium Civitas i UW. Studiował filozofię. W latach 1979-89 związany z opozycją demokratyczną i niezależnym obiegiem wydawniczym. Od stycznia 2012 do końca września 2012 redaktor naczelny "Przekroju". Ateista, feminista, bilardzista.

Sławomir Buryła — profesor tytularny w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, literaturoznawca, teoretyk literatury, krytyk literacki. Zajmuje się literaturą współczesną, edytorstwem, kulturą popularną; autor i redaktor kilkunastu książek publikowanych w wydawnictwach ogólnopolskich.


mat. prasowe

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ed #1969572 | 31.6.*.* 6 kwi 2016 08:58

    Jakieś dziwne chore wizje nowa pani dyrektor MOK zaczyna realizować. Warsztaty, panele, obserwatoria, itp. Dyskusja o kulturze ok ale to nie może być filarem programu kulturalnego MOP. Co z OLA? Czemu zniknęły Muzyczne Inhalacje?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz