Kobiecość w sztuce. Weekend z warsztatami "FEMI-looki" w Olsztynie

2016-03-21 13:15:05 (ost. akt: 2016-03-21 13:06:18)
Kobiecość w sztuce. Weekend z warsztatami FEMI-looki w Olsztynie

Autor zdjęcia: mat. BWA

FEMI-looki to spotkania wokół wystaw „Syreni śpiew” Izy Moczarnej-Pasiek oraz „Dobrze już było” Bettiny Bereś. W programie wykład dr Katarzyny Lewandowskiej pt. „To, co (nie)chciane w sztuce feministycznej”, panel dyskusyjny poświęcony postrzeganiu kobiecości w sztuce, a także warsztaty makatkowe.

Iza Moczarna-Pasiek — artystka, fotografka, feministka. W swoich projektach walczy ze stereotypowym postrzeganiem kobiecości. Ukazuje obszary kobiecego życia ukryte za zasłoną tabu zbudowanego przez religię i kulturę polskiego społeczeństwa. Jest autorką pierwszego w Polsce „Kalendarza Amazonek 2005”, w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu „Cięcie”, w którym modelkami są łyse kobiety czy „Hardej Wenus”, gdzie przed obiektywem rozbierają się kobiety większych rozmiarów.

Dr Katarzyna Lewandowska (Katedra Historii Sztuki i Kultury UMK/Gender Studies Instytut Filozofii UMK/ASP w Gdańsku) — historyczka sztuki, feministka, kuratorka, działaczka na rzecz praw zwierząt i wykluczonych. W badaniach skupia się na poszukiwaniu cielesności w sztuce współczesnej, wykorzystując dyskurs filozofii feministycznej. Zainteresowana sztuką zaangażowaną, która wchodzi w krytyczny dyskurs z władzą. Badaczka zajmuje się także motywami kobiecości w sztuce tybetańskiej. Autorka cyklu wystaw: FEMININE i ANARCHIA.

Kobiecy weekend - FEMI-looki
1-2 kwietnia (piątek-sobota), BWA Galerai Sztuki
al. Piłsudskiego 38, Olsztyn


PROGRAM:

>>> 1 kwietnia (piątek), godz. 17:30

Spotkanie wokół wystawy„Syreni śpiew” Izy Moczarnej-Pasiek. W programie: wykład dr Katarzyny Lewandowskiej (Katedra Historii Sztuki i Kultury, UMK Toruń, ASP Gdańsk) pt. „To, co (nie)chciane w sztuce feministycznej”, a także panel dyskusyjny na temat postrzegania kobiecości w sztuce. Wstęp wolny!


>>> 2 kwietnia (sobota), godz. 12-15

Kobiece warsztaty szycia makatek, prowadzenie: Olga Orzeł-Kopeć. Inspiracją dla warsztatów są aktualne wystawy w BWA, na których pokazywane są makatki wyszywane przez Bettinę Bereś i uczestniczki projektu Izy Moczarnej-Pasiek. Przy kawie i domowych słodkościach nauczymy się wyszywać łańcuszkiem i haftem płaskim.

Wstęp na warsztaty: 12 zł, prosimy o zapisy pod nr tel. (89) 522 27 09, ilość miejsc ograniczona!


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Daniel Stępień #1959150 21 mar 2016 19:24

    Właśnie skończyłem oglądać Deadpoola i nie wiem co o tym myśleć. Oglądało się bardzo przyjemnie ale czegoś mi w nim brakuje.. A Wy co myślicie? http://twoje-filmy.pl/movie/ lSx5PqPayWRiHEpE

    ! - + odpowiedz na ten komentarz