Reżyser z Lublina: poszukuję rosyjskich powojennych dzieci

2016-02-09 14:17:34 (ost. akt: 2016-02-10 08:28:38)
Reżyser z Lublina: poszukuję rosyjskich powojennych dzieci

Autor zdjęcia: Archiwum Prywatne

Reżyser Grzegorz Linkowski chce na Warmii nakręcić film o „rosyjskich dzieciach”. To dzieci, które urodziły kobiety zgwałcone przez żołnierzy Armii Czerwonej. Ocenia się, że w Prusach Wschodnich, na Pomorzu i Śląsku takich kobiet było 1,4 mln.

Kilka dni temu Grzegorz Linkowski, reżyser z Lublina, otrzymał nagrodę Angelus Lubelski 2015. Przyznano mu ją za autentyzm i spójność poszukiwań — za filmy o tożsamości narodowej. Te filmy to m.in. „Proboszcz z Majdanka”, „Krzyż wpisany w gwiazdę Dawida”, „Nasz profesor papieżem” czy „... bo jestem stąd”. Ostatni obraz opowiada o Warmii, którą wówczas Linkowski dla siebie odkrył.

W Niemczech w maju ubiegłego roku ukazała się książka Winfrieda Behlaua zatytułowana „Distelblueten — Russenkinder in Deutschland” czyli „Osty — rosyjskie dzieci w Niemczech”. Autor zebrał 13 relacji takich osób, w tym opisał swoją. Behlau urodził się 26 kwietnia 1946 roku we wsi Ottendorf. To dzisiejsze Radostowo w gminie Barczewo.

Behlau do 13 roku życia myślał, że jego ojcem jest mężczyzna, który zginął na froncie wschodnim i którego znał tylko z portretu na ścianie. Matka powiedziała mu, że jest Russenkind i więcej do tematu nie wracała. Brytyjski historyk Antony Beevor ocenia, że tylko w Prusach Wschodnich, Pomorzu i Śląsku ofiarami gwałtów padło 1,4 mln kobiet.

Szacuje się, że z gwałtów urodziło się dziesiątki tysięcy dzieci. Dużo zmarło zaraz po urodzeniu. W Berlinie umierało wówczas 90 proc. noworodków.


Grzegorz Linkowski ma nadzieję, że rosyjskie dzieci z dzisiejszych Warmii i Mazur przełamią lęk i się do niego zgłoszą, by opowiedzieć światu o swojej krzywdzie i traumie za pośrednictwem filmu.

Czeka na ich listy pod adresem: Grzegorz Linkowski, ul. F. Araszkiewicza 90 B, 20-834 Lublin. Adres e-mailowy: linkart@wp.pl.

Ewa Mazgal

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tutejszy #1928617 | 188.146.*.* 9 lut 2016 21:40

  Panie reżyser, Warmia to kraina z kilkuset letnią ciekawą historią. O tym Pan nakręć, a nie o krótkim tragicznym epizodzie. Dupczenia mamy nadto w mediach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. typ #1928485 | 83.6.*.* 9 lut 2016 18:39

  NIe trzeba pisać "rosyjskie dzieci". Termin już dawno istnieje: "Stalinchen", czyli stalinki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zygi #1928364 | 185.34.*.* 9 lut 2016 16:04

  W Niemczech będąc w muzeum widziałem wystawę ,którą można przewrotnie nazwać mieszanie krwi germańskiej ze słowiańską .Na fotografiach i na figurach z wosku były pokazane aryjki czyste i z domieszka słowiańszczyzny .Szczerze muszę przyznać ,że te z domieszką słowiańszczyzny były bardzo ładne w porównaniu do tych czystych aryjek .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz