WAMA Film Festival to nie tylko pokazy

2015-10-09 08:41:21 (ost. akt: 2015-10-09 09:33:57)
WAMA Film Festival to nie tylko pokazy

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Zakończył się drugi dzień festiwalu WAMA Film. W czwartek w Olsztyńskim Teatrze Lalek filmy oglądały dzieci, a po południu z widzami spotkał się reżyser Jerzy Hoffmann. W piątek organizatorzy zapraszają na debatę o Polakach i muzułmanach i kolejne filmy.

Debata „Muzułmanie i Polacy” odbędzie się dzisiaj w samo południe na Wydziale Humanistycznym UWM. Udział w niej zapowiedzieli m.in. dr hab. Degefe Gemechu, dr Michał Łyszczarz, prof. Selim Chazbijewicz, Elżbieta Deja oraz Draginja Nadażdin — szefowa polskiego oddziału Amnesty International.


— Bo nasz festiwal to nie tylko pokazy filmów — powiedział nam Marcin Kot Bastkowski, organizator festiwalu. — Przygotowaliśmy również warsztaty filmowe, do udziału w których zaprosiliśmy młodzież z Ukrainy i Polski. W sumie bierze w nich udział ponad 30 osób w wieku licealnym, zainteresowanych kinem. Spotkali się z nimi już przedstawiciele mniejszości w regionie — Wiktor Marek Leyk, pochodzący z mazurskiej rodziny pełnomocnik da mniejszości narodowych i etnicznych Urzędu Marszałkowskiego oraz Stefan Migus, przewodniczący oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Ale uczestnicy nie tylko słuchają i uczą się. Mają też za zadanie zrealizować własny krótki film, który, jeśli okaże się dobry, pokażemy na zakończenie festiwalu.

Dzisiaj po południu organizatorzy zapraszają do kina Helios na projekcje (za darmo) „Timbuktu” Abderrahmane Sissako, „Intruza” Magnusa von Horna (film nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Gdyni) oraz „Mojej chudej siostry” Sanny Lenken. W sobotę odbędą się pokazy startujących w konkursie filmów krótkich.

Przypomnijmy, że WAMA Film Festival to konkurs koprodukcji filmowych, jedyny w Polsce. Jest to jedyny międzynarodowy festiwal filmowy w regionie. Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB