Święto filmów dla najmłodszych

2015-09-22 11:48:51 (ost. akt: 2015-09-22 12:05:29)
Święto filmów dla najmłodszych

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Wielkie święto filmów dla najmłodszych Festiwal Kino Dzieci po raz drugi zawita do Olsztyna. Od 26 września do 4 października w kinie Awangarda zobaczyć można będzie osiem konkursowych tytułów. W ogólnopolskim głosowaniu widzowie wybiorą najlepszy. Nagrody przyznają również dziennikarze oraz jury filmowców w składzie: Agnieszka Glińska, Bartek Konopka, Piotr Dumała. Festiwal odbędzie się równoległe w 18 miastach w Polsce

- Podczas Kina Dzieci pokazujemy filmy, których twórcy potrafią przyjąć dziecięcą perspektywę, wyczuwają wrażliwość najmłodszych i nie silą się przy tym na puszczanie oka do dorosłych. Wręcz przeciwnie, zapraszają wszystkich do świata dziecięcych przeżyć i nieskrępowanej niczym wyobraźni – mówi dyrektor festiwalu Maciej Jakubczyk, ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, które jest organizatorem festiwalu. – Naszą specjalnością są piękne i mądre fabuły. Ich młodzi bohaterowie, przeżywają wyjątkowe przygody, których przestrzenią jest najczęściej świat i sprawy otaczające nasze dzieci – podwórko, rówieśnicy, pierwsze przyjaźnie, czy spory.

O nagrody Kwiatu Paproci ubiegać będą się najnowsze i najlepsze produkcje pełnometrażowe z całego świata. Wszystkie powstały w ciągu ostatnich dwóch lat, wiele z nich to ekranizacje bestsellerowych książek. W większości opowiadają o współczesnych dzieciach i stojącymi przed nimi wyzwaniach. To obrazy mądre, pełne emocji, dopracowane pod względem wizualnym.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci, 26 września – 4 października, Kino Awangarda, ul. Jana Pawła II 2/3 bilety; 10 zł

Animacja „Hokus-pokus, Albercie Albertsonie” powstała na kanwie przebojowych książek Gunilli Bergström, które przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i sprzedały się w nakładzie ponad ośmiu milionów egzemplarzy.

Nakręcony w Brazylii według scenariusza i w reżyserii Alê Abreu „Chłopiec i świat” po raz pierwszy pokazany został w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. Zachwyceni jurorzy w uzasadnieniu werdyktu napisali, że to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieli.

Scenariusz do holenderskiego filmu „Życie według Nino” napisała Urszula Antoniak. „Magiczne święta Kacpra i Emmy” to kolejna odsłona przygód pary przedszkolaków, którą zarówno w wersji książkowej jak i filmowej, pokochały norweskie dzieciaki. Holenderska „Wojna na deski” stała się jednym z hitów festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w 2014 roku w duńskim Buster oraz norweskim Kristiansand. Łotewską produkcję „Mamo, kocham cię” nagrodzono Grand Prix w sekcji Generation Kplus na Berlinale i uznano za najlepszy film na festiwalu filmowym dla dzieci i młodzieży w Zlinie. Powstałe na bazie bestsellerowej serii książek szwedzkie „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Bromm” również zachwyciło międzynarodową publiczność. O przyjaźni i magii, którą znaleźć można w codziennym życiu opowiada zaś film „Jill i Joy”.

Program projekcji: kinodzieci.pl/program/filmyKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Darius Fenci #1951633 12 mar 2016 09:04

    Szkoda że u mnie w Wyszkowie nie ma takie święta filmów dla dzieci za pewno moje pociechy były by sześliwi jak na razie zafundowałem im arabski dla dzieci w mieście szczecin metodą Preply http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index. php?t=2737

    ! - + odpowiedz na ten komentarz