45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo na zdjęciach

2015-06-23 12:17:11 (ost. akt: 2015-06-23 12:39:00)
Na wystawie pt. „45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo” w Starym Ratuszu zobaczymy zdjęcia Krystyny Janusz

Na wystawie pt. „45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo” w Starym Ratuszu zobaczymy zdjęcia Krystyny Janusz

Autor zdjęcia: Krystyna Janusz

Historia zespołu sięga lat 60. "Kortowo" wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Dorobek tancerzy związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim zebrano na wystawie fotograficznej „45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo”. Autorka zdjęć, Krystyna Janusz w swoich pracach i badaniach porusza tematykę naszego regionu. Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek (26 czerwca) w Starym Ratuszu w Olsztynie.

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historia powstania zespołu sięga lat 60., kiedy studenci postanowili powołać grupę taneczną kultywującą folklor polski. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70 studentów i absolwentów UWM.

Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Zespół przedstawia tańce narodowe: Poloneza, Mazura, Kujawiaka i Oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne m.in. z: Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.

Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną był też wielokrotnie honorowany i nagradzany. W tym roku otrzymał statuetkę Osobowość Roku Warmii i Mazur 2014 w dziedzinie kultury, wręczanych przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu.

Kierownik zespołu: Ewa Kokoszko, chórmistrz: Natalia Kaczmarczik, kierownik muzyczny: Krzysztof Podolak, kapelmistrz: Wojciech Deliga.


Na wystawie pt. „45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo” w Starym Ratuszu w Olsztynie zobaczymy zdjęcia Krystyny Janusz, olsztyńskiej fotografki urodzonej w 1988 r., absolwentki Wydziału Sztuki UWM (rocznik 2013), która obroniła dyplom w pracowni fotografii artystycznej prof. Janusza Połoma. W swoich pracach i badaniach porusza tematykę regionu, z którego pochodzi i z którego historią jest związana jej historia. Realizuje badania zarówno o wydźwięku socjologicznym jak i historii architektury.

Wernisaż wystawy fotograficznej pt.: „45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo”
26 czerwca (piątek), godz. 17:00

Galeria Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto 33, Olsztyn


Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB