O utraconej ojczyźnie z nostalgią - spotkanie autorskie z Arno Surminskim

2015-06-03 10:50:02 (ost. akt: 2015-06-03 10:43:25)
O utraconej ojczyźnie z nostalgią - spotkanie autorskie z Arno Surminskim

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

W kolejnym spotkaniu z cyklu "Dom Mendelsohna — miejsce na literaturę" o swojej twórczości opowie związany z Warmią i Mazurami Arno Surminski, autor ponad 20 książek. Większość z nich dotyczy tematyki wschodniopruskiej.

Arno Surminski urodził się 20 sierpnia 1934 roku na Mazurach w małej wiosce Jäglack (dzisiaj Jegławki) pod Kętrzynem. Po zajęciu w 1945 roku Prus Wschodnich przez Armię Czerwoną i po deportacji jego rodziców w głąb Rosji, skąd nigdy nie powrócili, jego samego, uratowanego niemal cudem, los rzucił na zachodnie ziemie Niemiec, do Szlezwiku-Holsztynu, gdzie został adoptowany przez wielodzietną rodzinę pochodzącą z jego rodzinnej wsi.

Od 1962 roku mieszka w Hamburgu, gdzie pracował najpierw jako radca prawny towarzystwa ubezpieczeniowego, a później jako niezależny dziennikarz dla czasopism ekonomicznych. Od 1972 roku zajmuje się pisarstwem. Opublikował ponad 20 książek. Większość z nich dotyczy tematyki wschodniopruskiej.

Surminski pisze w nich o swej utraconej ojczyźnie z nostalgią, a o jej obecnych mieszkańcach Polakach z sympatią. 27.08. 2011 r. otrzymał w Olsztynie tytuł "Honorowy obywatel województwa warmińsko-mazurskiego". To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez warmińsko-mazurski sejmik samorządowy.

Spotkanie autorskie z Arno Surminskim
5 czerwca (piątek), godz. 17:00


Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2, Olsztyn
Prowadzenie: dr Rafał Żytyniec

Spotkanie z tłumaczeniem na języki polski
Wstęp wolny


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB