Literacki Wawrzyn dla Olszewskiego, czytelnicy nagrodzili Sieniewicza

2015-05-20 17:17:01 (ost. akt: 2015-05-20 17:17:41)
Statuetka WAWRZYNU w tym roku trafiła w ręce reportażysty Michała Olszewskiego

Statuetka WAWRZYNU w tym roku trafiła w ręce reportażysty Michała Olszewskiego

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Po raz jedenasty wręczono Wawrzyn, czyli Literacką Nagrodę Warmii i Mazur. Tym razem statuetka trafiła w ręce reportażysty Michała Olszewskiego. Nagrodę czytelników otrzymał Mariusz Sieniewicz.

Michał Olszewski, pochodzący z Ełku dziennikarz i pisarz, otrzymał WAWRZYN - Literacką Nagrodę Warmii i Mazur podczas środowej gali konkursowej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Wyróżniono go za zbiór reportaży pt. „Najlepsze buty na świecie”, opisujących wydarzenia na polskiej prowincji.

— Ta nagroda ma dla mnie szczególny wymiar. Jest to jedyna nagroda jaką znam, którą przyznają lokalni miłośnicy literatury. To wybitny zaszczyt, kiedy doceniają cię ludzie mieszkający w pobliżu — mówił Olszewski.

W tym roku poza Olszewskim nominowani do nagrody byli również Zygmunt Miłoszewski za „Gniew”, Joanna Wańkowska-Sobiesiak za „Serwus chrabąszcze”, Mariusz Sieniewicz za „Walizki hipochondryka” i Jakub Żulczyk za „Ślepnąc od świateł”.

Jak wyjaśnia Marek Barański, członek Kapituły decyzja o wyborze laureata nie była prosta. — Nigdy nie jest. Mieliśmy do czynienia z różnymi gatunkami, choćby powieścią fabularną i reportażem. Michał Olszewski to nie tylko świetny reportażysta i obserwator rzeczywistości, ale osoba od nas, odczuwająca silną więź z Warmią i Mazurami. To taki "nasz człowiek" w świecie. Ponadto troszczy się o regionalną przyrodę i za jedno z najważniejszych zagadnień uważa ekologię — tłumaczył Marek Barański.Podczas gali wręczono również Nagrodę Czytelników. Głosowanie odbywało się m.in. na stronie Kultura.wm.pl. Najwięcej głosów internautów zdobyła powieść „Walizki hipochondryka” Mariusza Sieniewicza.

Od 2008 roku przyznawane jest również wyróżnienie za szczególne walory edytorskie i poznawcze. W tym roku otrzymał je Jerzy Marek Łapo, historyk, archeolog i badacz dziejów Warmii za „Czarci ostrów, czyli wielki zbiór podań ludowych z Mazur”.

W trakcie uroczystości Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie wręczył także wyróżnienia Bibliotheca Bona, tytuł przyznawany od 2009 roku placówkom wyjątkowym i aktywnym. W kategorii bibliotek miejskich nagrodzono Miejską Bibliotekę Publiczną w Działdowie, wśród bibliotek miejsko-gminnych wyróżniono Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Piszu, a wśród wiejskich najlepsza okazała się Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach.

nr

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kebiz #1738816 | 88.156.*.* 21 maj 2015 08:47

  Nagroda literacka dla p. Sieniewicza to jakieś nieporozumienie. Bardzo dziwne !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olsztyniak #1738334 | 81.190.*.* 20 maj 2015 17:44

   Serdeczne gratulacje Michale! Znów ciekawa propozycja - inna, intrygująca, zmuszająca do refleksji...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz