Fotomontaż, rzeźba, fotografia - wystawa w olsztyńskiej BWA

2015-05-05 11:01:00 (ost. akt: 2015-05-05 11:16:01)
Janusz Połom z cyklu: „W słoneczne popołudnie”, 2013

Janusz Połom z cyklu: „W słoneczne popołudnie”, 2013

Autor zdjęcia: Janusz Połom

Wernisaż wystawy rzeźb i fotomontaży Anny Bujak „Uwięzione w wyobrażeniu” oraz fotografii Janusza Połoma „W słoneczne popołudnie” odbędzie się w czwartek (7 maja) o godz. 18.00.

Na wystawę Anny Bujak składają się najbardziej charakterystyczne dla tej artystki prace. Prezentowany wybór obiektów i fotomontaży ujawnia główne motywy i strategie artystyczne stosowane przez Bujak: zwierzę, jako podstawowa forma i źródło interpretacji, motyw zwierzęcia zranionego, poddanego traumie, zatopionego w swoim otoczeniu, zainteresowanego wyłącznie własnym „byciem”, oraz dematerializacja figury zwierzęcej (rysunek zwierzęcia rozgrywający się w przestrzeni), pozwalająca na ujawnienie istotnych organów wewnętrznych budujących swoistą narrację.

Przesunięcie akcentu z „ludzkiego” na „zwierzęce” pozostaje najistotniejszą cechą prac Anny Bujak. Tytuł wystawy nawiązuje do spostrzeżenia J. Lacana, który pisał, że zwierzęta zostały pochwycone przez spojrzenie świata, uwięzione w wyobrażeniu. Zostały wystawione na widok patrzącego, stały się obrazem, którym odbiorca manipuluje i który modyfikuje.

Anna Bujak — urodzona w 1979 roku artystka wizualna, rzeźbiarka, autorka instalacji, rysunków i fotomontaży. W latach 2006-2011 studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracę dyplomową z wyróżnieniem obroniła w 2011 roku. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2015 roku nominowana do WARTO, nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej Wrocław dla młodych artystów w dziedzinie sztuk wizualnych. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Anna Bujak „Bez tytułu”, stal, kable, 130x120x190, 2013

W nowym cyklu zdjęć „W słoneczne popołudnie” Janusz Połom stara się uświadomić nam naszą konsumencką hipokryzję i jednocześnie pokazać naturalny kontakt ze zwierzęciem w rytuale śmierci. Od niemal sielankowego obrazka ukazującego kroczące w trawie kaczki, autor przechodzi do kolejnych etapów przygotowywania strawy.

Kobiety szykują czerninę, zlewają do garnków krew z rozciętych łebków, oskubują kaczki z piór. Czynią to z dbałością i poszanowaniem zwierząt, wpisują się w odwieczny cykl natury, w której człowiek jest mięsożercą.

Janusz Połom — urodzony w 1950 roku w Toruniu operator filmowy, fotograf, reżyser. Bywa poetą. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. Przez wiele lat przebywał poza krajem, w Kanadzie i Meksyku. Do Polski powrócił w 2001 r. Jest profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczy fotografii na Wydziale Sztuki. Mieszka w rodzinnym domu w gminie Gietrzwałd na Warmii.

Janusz Połom z cyklu „W słoneczne popołudnie”

Wernisaż wystawy rzeźb i fotomontaży Anny Bujak „Uwięzione w wyobrażeniu”
oraz fotografii Janusza Połoma „W słoneczne popołudnie”


7 maja (czwartek), godz. 18.00

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
al. marsz. J. Piłsudskiego 38

Wystawę można oglądać codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00 do 14 czerwca (sala duża).
Do 21 czerwca w sali kameralnej.

Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB