Pięciu wspaniałych nominowanych do Wawrzynu 2014

2015-04-10 10:27:30 (ost. akt: 2015-04-13 13:31:15)
Pięciu wspaniałych nominowanych do Wawrzynu 2014

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur 2015 zostanie przyznana już po raz jedenasty. W tym roku dominuje proza. Nominowano dwie powieści, kryminał, zbiór reportaży i prozę wspomnieniową. Decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Dwie powieści, kryminał, zbiór reportaży i prozę wspomnieniową — to pięć pozycji, które w tym roku powalczą o Literacką Nagrodę Warmii i Mazur. Jak nam powiedział Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, pomysłodawca Literackiej Nagrody Warmii i Mazur, zwycięzcę poznamy 20 maja w Starym Ratuszu w Olsztynie. Oprócz statuetki Wawrzynu dostanie też nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Nie tylko jury będzie nagradzało. Nagroda Czytelników przypadnie temu autorowi, na którego najwięcej głosów oddadzą czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej”, słuchacze „Radia Olsztyn” i widzowie TVP Olsztyn. Głosowanie na stronach internetowych rozpocznie się 10 kwietnia i potrwa do 18 maja.

Wszyscy autorzy pochodzą z naszego regionu lub z nim są związani. Oto pełna lista nominowanych do Wawrzynu 2015:
Nominowani do Wawrzynu 2015. Zagłosuj!
„Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego
9.89%
„Najlepsze buty na świecie” Michała Olszewskiego
4.95%
„Walizki hipochondryka” Mariusza Sieniewicza
59.72%
„Serwus chrabąszcze” Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak
1.41%
„Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka
24.03%


Kryminał Zygmunta Miłoszewskiego „Gniew”, z Olsztynem w tle i z prokuratorem Szackim w roli głównej.

"Gniew" to pożegnanie z Szackim, jednym z najbardziej znanych bohaterów kryminalnych w Polsce, dostrzeżonym i docenionym na świecie. Co potwierdzają recenzje i wyróżnienia dla kolejnych wydań książek Zygmunta Miłoszewskiego za granicą. Polski autor i jego arcypolski polski bohater zostali dostrzeżeni przez najważniejsze media europejskie i amerykańskie.

„Najlepsze buty na świecie” to zbiór reportaży Michała Olszewskiego.

Polska z reportaży Michała Olszewskiego to kraj podwójny: pod powierzchnią małej stabilizacji, na obrzeżach zwyczajnego życia rozgrywają się wydarzenia dramatyczne. O Polsce pokazanej w tych reportażach chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Bolesne, choć napisane oszczędnym tonem teksty na szczęście nam na to nie pozwolą.

„Walizki hipochondryka” to najnowsza powieść Mariusza Sieniewicza, której bohaterem jest Emil Śledziennik, mężczyzna w wieku kryzysowym

Emil w za krótkiej piżamie, podglądany jest z odrobiną czułości, goryczy, dużą dawką ironii (podawanej dożylnie) i pełnym rozbawienia dystansem. Przy życiu trzymają go trzy rzeczy: rozpamiętywanie przeszłości, choroba i miłość do pewnej kobiety, o której mówi wyłącznie na klęczkach.

Joanna Wańkowska-Sobiesiak „Serwus chrabąszcze”.

To reportaż autobiograficzny, książka wspomnieniowa Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak. Wspomnienia rodzinne autorki.

„Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka to powieść, której bohaterem jest słoik z Olsztyna, jak to w miejskim slangu określa się przyjezdnych mieszkańców Warszawy.

Zagadkowa, dynamiczna miejska odyseja, pełna zaskakujących zwrotów akcji i splotów wydarzeń, skłaniająca do zastanowienia, co znaczą w dzisiejszych czasach podstawowe wartości: miłość, przyjaźń czy wierność. A może raczej… ile kosztują?

Patronem honorowym Literackiej Nagrody Warmii i Mazur jest marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. W ubiegłym roku Wawrzyn otrzymał kapitan Tomasz Cichocki za „Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu”. Również czytelnicy uznali tę książkę za najlepszą.

MBL

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB